لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

بازداشت ده‌ها نفر در خلال رژه افتخار استانبول


دستگیری شرکت‌کنندگان در رژه افتخار در استانبول، ترکیه. یکشنبه ۲۶ ژوئن ٢٠٢٢
دستگیری شرکت‌کنندگان در رژه افتخار در استانبول، ترکیه. یکشنبه ۲۶ ژوئن ٢٠٢٢

سازماندهندگان رژه افتخار استانبول روز یکشنبه از دستگیری ده‌ها نفر در مرکز این شهر خبر دادند. این دستگیری‌ها به دنبال ممنوعیت رژه افتخار جامعه رنگین‌کمانی در این شهر ترکیه رخ داده است.

اگرچه برگزاری رژه افتخار در بزرگ‌ترین شهر ترکیه از سال ۲۰۱۵ ممنوع بوده است، با این وجود، هرساله تجمعات بزرگی در این شهر برپا می‌شود و برگزارکنندگان، این ممنوعیت را غیرقانونی می‌خوانند.

کائوس جی‌ال، یک گروه برجسته ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، اعلام کرد تا پیش از آغاز رژه افتخار در ساعت ۵ بعد از ظهر، ۵٢ نفر توسط پلیس بازداشت شده‌اند. پس از آن گروه موسوم به «کمیته هفته افتخار» از دستگیری بیش از ١٠٠ نفر خبر داد.

پلیس یا نهادهای دولتی هنوز آمار دقیق دستگیرشدگان را اعلام نکرده‌اند.

بنا به گزارش‌ها، روز یکشنبه میدان تقسیم و خیابان استقلال استانبول، توسط صفی طولانی از پلیس ضد شورش و نرده‌های فلزی به محاصره در آمد. این درحالی است که ساعت‌ها پیش از آغاز رژه نیز، خدمات مترو در اطراف میدان تقسیم به حالت تعطیل درآمده‌بود.

ترکیه پیشتر یکی از معدود کشورهای عمدتا مسلمان بود که اجازه برپایی رژه افتخار دگرباشان جنسی و جنسیتی را می‌داد. اولین رژه افتخار در ترکیه، یک سال پس از به قدرت رسیدن اردوغان در سال ٢٠٠٣ برگزار شد.

اما در سال‌های اخیر، دولت اردوغان رویکرد سختگیرانه‌ای علیه تمامی گروه‌ها و تجمعاتی در پیش گرفته که دیدگاه‌های محافظه‌کارانه مذهبی‌اش را نمایندگی نمی‌کنند و با دستگیری‌های فله‌ای و استفاده از گاز اشک‌آور، و گلوله پلاستیکی به استقبال رژه افتخار رفته است.

این درحالی است که ملی‌گرایان و اسلامگرایان ترک نیز با برپایی گردهمایی‌هایی متعدد و تاکید بر اینکه جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو خطری برای «ارزش‌های ترکیه» است، به تهدید شرکت‌کنندگان در رژه افتخار می‌پردازند.

XS
SM
MD
LG