لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

با موافقت دولت سوئیس، رومن پولانسکی به قید وثیقه از زندان آزاد خواهد شد


رومن پولانسکی، کارگردان ٧٦ ساله لهستانی تبار که از تاریخ ٢٦ سپتامبرسال جاری تا کنون براساس حکم جلبی که بیش از سه دهه پیش درآمریکا برای او صادر شده بود در زندانی درشهرزوریخ به سر می برد بالاخره با موافقت دولت سوئیس و به قید یک وثیقه مالی از زندان آزاد خواهد شد.

پولانسکی سازنده فیلم های برجسته ای چون «بچه رزماری» و «شهرچینی» و فیلم برنده اسکار«پیانیست»، درسال ١٩٧٧ میلادی درایالت کالیفرنیا متهم به تجاوزو خوراندن مشروب و مواد مخدر به یک دختر ١٣ ساله شده بود. درآن زمان پولانسکی به این جرم اعتراف کرد اما پس از دریافت حکمی برای حضوردردادگاهی درشهرلس آنجلس، از آمریکا به اروپا گریخت و هرگزدوباره به این کشور بازنگشت.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، دولت سوئیس مبلغی برابر با چهار و نیم میلیون دلاروثیقه مالی برای آزادی موقت رومن پولانسکی تعیین کرده است. هم چنین پس از این آزادی مشروط، پولانسکی تحت بازداشت خانگی قرارخواهد داشت. به این صورت که اودرطول اقامت درویلای مسکونی خود درسوئیس، ازطریق تجهیزات الکترونیکی ویژه به صورت شبانه روز تحت نظرپلیس این کشور خواهد بود.

پیش از این وزارت دادگستری سوئیس با درنظرگرفتن پیشینه رومن پولانسکی و فراراو ازآمریکا علیرغم آزادی مشروط، بادرخواست آزادی او به شرط وثیقه مخالفت کرده بود. با این همه بنا برگزارش این خبرگزاری، آزادی مشروط رومن پولانسکی تاثیرچندانی برروی مسئله استرداد او به دولت آمریکا نخواهد داشت. چندی پیش دولت سوئیس رسما اعلام کرد که دولت آمریکا خواهان بازگرداندن رومن پولانسکی به ایالت کالیفرنیا شده است.

چنانچه دولت سوئیس با این درخواست دولت آمریکا موافقت کند، پولانسکی یک بار دیگرحق درخواست تجدید نظردرحکم استردادش را خواهد داشت.

رومن پولانسکی که با همسرفرانسوی و دوفرزند خود ساکن شهرپاریس درفرانسه است، هنگامی درزوریخ دستگیرشد که برای دریافت جایزه ای به مناسبت قدردانی از یک عمرتلاش های هنری او درصحنه سینما به سوئیس سفرکرده بود.XS
SM
MD
LG