لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

لهستان در حال بررسی امکان پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

لهستان در حال بررسی موضوع پیوستن به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده برای تامین امنیت کشتیرانی در برابر تهدید ایران در تنگه هرمز است؛ اما هنوز در این مورد تصمیم رسمی نگرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه لهستان در بیانیه‌ای که به خبرگزاری رویترز فرستاده، گفته است: «از نظر ما اقدام برای باثبات کردن منطقه قابل توجیه است.»

این سخنگو، که نام او در گزارش رویترز مشخص نشده، همچنین اضافه کرده است که باید منتظر نتایج ارزیابی‌ها شد و دید که لهستان به چه شکل می‌تواند به چنین ائتلافی بپیوندد.

رژیم جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد. بریتانیا از نخستین کشورهایی بود که به این ائتلاف پیوست.

حکومت ایران تاکنون سه نفتکش را نیز در نزدیکی تنگه هرمز، توقیف و ضبط کرده است.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران در آب‌های بین‌المللی دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG