لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

ناو جنگی «اچ‌ام‌اس کنت» بریتانیا راهی عملیات حفظ کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز شد


ناو جنگی اچ‌ام‌اس کنت نیروی دریایی بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف حفظ کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز راهی آب‌های منطقه شده است. این ناو جنگی برای محافظت از کشتی‌های تجاری در مقابل تهدید ایران، راهی منطقه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این ناو جنگی روز دوشنبه ۲۱ مرداد ماه حرکت خود را آغاز کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکنون سه نفتکش را ضبط و توقیف کرده است.

اندی براون، فرمانده ناو جنگی اچ‌ام‌اس کنت، گفت: «هدف ما بر تنش‌زدایی در وضعیت فعلی متمرکز است.» او افزود: «ولی بر حفظ آزادی کشتیرانی و همچنین اطمینان دادن به کشتیرانی بین‌المللی، متعهد هستیم.»

رژیم جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی بود را توقیف کرده است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG