لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

مراسم استقبال رسمی از نیروهای نظامی آمریکا در لهستان برگزار شد


وزیر دفاع (چپ) و نخست وزیر لهستان در مراسم استقبال رسمی از نخستین واحد نظامی آمریکا مستقر در لهستان - ۲۵ دی ۱۳۹۵
وزیر دفاع (چپ) و نخست وزیر لهستان در مراسم استقبال رسمی از نخستین واحد نظامی آمریکا مستقر در لهستان - ۲۵ دی ۱۳۹۵

مقامات ارشد لهستان روز شنبه در یک مراسم رسمی از ورود نیروهای ارتش ایالات متحده و استقرار آنها در کشورشان استقبال کرده و آن را روز مهمی برای لهستان و اروپا خواندند.

این مراسم در روستای زگان در غرب لهستان و با حضور نخست وزیر بئاتا شِدوو، ۲۳ سال پس از خروج آخرین واحد نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق از لهستان برگزار شد.

استقرار نظامیان آمریکایی در لهستان همچنین نخستین مورد از اعزام نیروهای نظامی کشورهای غربی در نواحی شرقی حوزه ناتو در اروپا و در نزدیکی مرزهای روسیه است.

نخست وزیر لهستان طی سخنانی در مقابل سربازان آمریکایی و لهستانی حاضر در این مراسم گفت، امروز «روزی مهم برای لهستان، برای اروپا، و برای دفاع مشترک ماست.»

آنتونی ماچروویچ وزیر دفاع لهستان نیز در این مراسم حضور داشت و خطاب به نیروهای آمریکایی گفت «ما مدت طولانی در انتظار شما بودیم؛ برای دهه‌ها منتظر بودیم.»

نخستین واحد نظامیان آمریکایی روز پنجشنبه از مرز آلمان وارد جنوب غرب لهستان شدند و مورد استقبال مردمی قرار گرفتند که پرچم‌های ایالات متحده را در دستان خود داشتند.

روسیه که با واشنگتن بر سر برخی مسائل عمده اختلاف دارد و روابطش با آمریکا دچار تنش شده است، حضور ارتش آمریکا در لهستان را تهدیدی علیه امنیت خود دانسته است.

به دنبال دخالت مسکو در بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه، نگرانی‌های آمریکا و اروپا، به ویژه جمهوری‌های سابق شوروی، از تحرکات روسیه در منطقه افزایش یافته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG