لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

ایران و عربستان در یک موضوع مشترک عمل می کنند: برخورد با بازی پوکمون


چند علاقمند در حال بازی پوکمون
چند علاقمند در حال بازی پوکمون

در دنیای سیاست مدتهاست عربستان سعودی و ایران اختلاف نظر دارند؛ از سوریه تا مسائلی مثل حج اما این دو کشور در یک چیز این روزها مشترک هستند. هر دو با بازی "پوکمن گو" که این روزها در دنیا فراگیر شده، مخالف هستند.

بازی پوکمون در ایران قابل دسترس نیست. با این حال، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران رای به فیلتر بازی پوکمن گو دادند.

بازی پوکمون در هیچ کشوری تاکنون با ممنوعیت و فیلترینگ کامل مواجه نشده و ایران اولین کشوری محسوب می شود که چنین واکنشی به بازی محبوب پوکمون نشان داد.

فقط ایران نیست که چنین موضعی در برابر بازی پوکمون گرفته است.

روحانیون عربستان هم با طرح مسائلی چون، اشکالات شرعی و یا توطئه آمیز بودن این بازی، آن را ممنوع اعلام کرده اند.

این ممنوعیت باز می گردد به فتوای دبیرخانه شورای علمای دینی عربستان در سال ۲۰۰۱ که در فتوایی علیه کارت‌های بازی پوکمون اعلام کردند پوکمون بازی است که قمار وشرک را تقویت و ترویج می کند.

در برخی خبرگزاری‌ها عنوان شده است این فتوا در هفته گذشته از سوی شیخ صالح بن فوزان الفوزان تجدید شده و بازی "پوکمون‌" به اپلیکیشن‌های حرام افزوده شده است.

مقام‌های مذهبی سعودی باور دارند یکی از کاراکترهای پوکمون با ستاره‌ای شش پر، نماد اسرائیل است.

با توجه به اختلافات سیاسی ایران و عربستان در چند سال گذشته، این یکی از معدود بارهایی است که دو کشور در مورد موضوعی نظر و موضعی مشابه دارند.

حسین علیزاده، دیپلمات سابق ایران موضع مشترک ایران و عربستان در برابر این بازی را ناشی از پیامدهای اجتماعی و آثار منفی این بازی عنوان کرد.

وی می گوید، اختلافات ایران و عربستان ریشه در اختلافات مذهبی و نفوذ در منطقه ریشه دارد اما این بار دو کشور جدا از مسائل سیاسی و مذهبی در موضعی مشترک درباره عواقب این بازی در سطح اجتماع موضعی سر سختانه در برابر این بازی گرفته اند.

عبدالله بن سلیمان بن منیع، عضو شورای عالی علمای بازی پوکیمون را تهدیدی برای امنیت ملی عربستان دانست. به گفته او هدف این بازی کشف مناطق ناشناخته کشور هاست که این کار، خیانت به کشور محسوب می شود.

در موضعی مشابه هفته گذشته مهدی سالم، کارشناس حوزه ارتباطات و فضای مجازی ایران در یک گفتگوی ویژه خبری درباره بازی‌های رایانه ای؛ بازی پوکمون را یک چالش امنیتی خواند.

مقامات ایران و عربستان معتقدند بازی پوکمون گو در تضاد با مسائل عقیدتی سیاسی این دو کشور است.

XS
SM
MD
LG