لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

«هرکول پوآرو» کارگاه داستان‌های «آگاتا کریستی» به سینما باز می‌گردد


«کنت برانا» کارگردان فیلم «قتل در قطار سریع السیر شرق»، خود نقش «هرکول پوآرو» را بازی می‌کند.
«کنت برانا» کارگردان فیلم «قتل در قطار سریع السیر شرق»، خود نقش «هرکول پوآرو» را بازی می‌کند.

«هرکول پوآرو»، معروفترین کارآگاه دنیا، به پرده سینما برمی گردد. در نسخه تازه ای از داستان «قتل در قطار سریع السیر شرق»، این بار «کنت برانا» که خودش هم کارگردانی فیلم را بر عهده داشته، نقش کارآگاه شیک پوش و وسواسی و از خودراضی بلژیکی را بازی می کند.

به مناسبت اکران این فیلم، روزنامه «گاردین» مقاله ای منتشر کرده به قلم «سوفی هانا»، نویسنده ای که عهده دار نوشتن دنباله هایی بر رمانهای پوآروی آگاتا کریستی شد.

آگاتا کریستی که در سال ۱۹۷۵ درگذشت، پرفروشترین رمان نویس تاریخ دنیاست و بیش از دومیلیارد نسخه از کتابهایش فروش رفته است. سالها پس از درگذشت کریستی یک نوه و یک نتیجه ی او از «سوفی هانا»، که خودش هم نویسنده رمانهای جنایی است خواستند دنباله داستانهای کریستی را پی بگیرد.

آگاتا کریستی خالق «پوآرو»
آگاتا کریستی خالق «پوآرو»

خانم هانا معتقد است ژانر جنایی تنها ژانری است که معمای شناسایی آدم خبیث در آن کلیدی است.

او می گوید از جنبه متافیزیک، استعاره ای و مفهمومی، زندگی هم همین است و ژانر جنایی تنها ژانری است که حقیقت و وحشت زندگی واقعی را مانند آینه روبرویت می گیرد تا بتوانی پیش از آنکه صدمه ببینی، انسان های بدذات را شناسایی کنی.

«هانا» رمان «قتلهای نشاندار» را در سال ۲۰۱۴ و «تابوت بسته» را دو سال بعد منتشر کرد. او حالا روی دو رمان دیگر با شرکت «پوآرو» کار می کند که یکی سال آینده و دیگری در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.

murder on the orient express
murder on the orient express

«هانا» می گوید که در نوشتن دنباله ی داستانهای آگاتا کریستی سعی نکرده از سبک او تقلید کند، چرا که هیچ نویسنده ای نه می تواند و نه باید دست به کپی کاری بزند.

او در این مقاله برای «گاردین» می نویسد: «وقتی شروع به نوشتن کردم، دیدم اگر بخواهم درباره یک پوآروی واقعی و درست و حسابی بنویسم، نباید تغییرش بدهم یا چیزی به او اضافه کنم. چون «پوآرو» فقط متعلق به آگاتا کریستی و دو میلیارد خواننده اوست.»

بازیگران بزرگی چون «دیوید سوشه»، «آلبر فینی»، و «پیتر یوستینف» در نقش «پوآرو» بازی کرده اند، اما هانا می گوید که در نسخه تازه «قتل در قطار سریع السیر شرق»، گذشته از سبیلهای تاب داده و لباس پر زرق و برق «پوآرو»، «کنت برانا» توانسته اصل شخصیت او را نیز خیلی خوب از کار در بیاورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG