لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

برخورد با مخالفان حجاب اجباری | پلمب «مجتمع دیپلمات سنتر»؛ مسئولان ماراتن شیراز  احضار شدند


«مجتمع دیپلمات سنتر» بروجرد
«مجتمع دیپلمات سنتر» بروجرد

فشار بر مخالفان حجاب اجباری در ایران ابعاد تازه‌ای یافته و علاوه بر ادامه پلمب واحدهای صنفی شهرهای مختلف کشور، برخی فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی نیز هدف برخورد ماموران حکومتی و حامیان سیاست‌های جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

مهدی مهدوی‌کیا، فرمانده انتظامی شهر بروجرد در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به نهادهای امنیتی حکومت ایران، اعلام کرد مجتمع بزرگ «دیپلمات سنتر» این شهرستان در پی «بی‌توجهی» نسبت به «تذکرهای متعدد» پلیس اماکن برای «رعایت حجاب» تا «اطلاع ثانوی» پلمب شده است.

این مقام محلی پلیس جمهوری اسلامی همچنین ادعا کرده که این اقدام و‌ برخورد انتظامی، در راستای «درخواست مردم» و «تمکین به شرع و قانون» انجام شده است.

در پی گسترش مقاومت مدنی دختران و زنان ایرانی برای مخالفت با محدودیت‌های گسترده شرعی در حوزه پوشش و حضور عمومی در سطح جامعه طی ماه‌های اخیر، نهادهای حکومتی نیز شدت برخورد با آنها به ویژه در اماکن عمومی را افزایش داده‌اند.

پیش از این، در پنجم دی‌ماه ۱۴۰۱ و در میانه اعتراضات سراسری به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی، دو واحد صنفی نیز در این مجتمع تجاری شهر بروجرد به دلیل آنچه امین گودرزی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار «بی‌حجابی فروشندگان» عنوان کرده بود، با دستور «دادستان بروجرد» پلمب شده بود.

برگزار کنندگان ماراتن شیراز به دلیل «بی‌حجابی» برخی از زنان احضار شدند.
برگزار کنندگان ماراتن شیراز به دلیل «بی‌حجابی» برخی از زنان احضار شدند.

از سوی دیگر، برخورد انتظامی و امنیتی با مخالفان حجاب اجباری طی هفته‌های اخیر فقط به اماکن تجاری یا درمانی منحصر نشده و در جدیدترین رویداد، مصطفی بحرینی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس از «تشکیل پرونده» و «احضار» مسئولین برگزاری مسابقات دو میدانی این شهر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایسنا»، این برخورد قضایی، در پی «انتشار تصاویری» از مسابقات موسوم به «ماراتن شیراز» و «حضور زنان بی‌حجاب در این مسابقه» در حاشیه برگزاری «روز شیراز» صورت گرفته است.

رقابت سالانه «دو ماراتن» شیراز پانزدهم اردیبهشت‌ماه در مسیر خیابان‌های ‎این شهر به مسافت «۲۱ کیلومتر و ۱۰۰ متر» با حضور دست کم «۴۵۰ دونده» از سراسر کشور برگزار شد.

پس از برگزاری این دور از مسابقه، برخی کاربران حامی حکومت در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر حضور برخی از زنان بدون حجاب اجباری در حین برگزاری آن، خواستار برخورد نهادهای قضایی و امنیتی با برگزار کنندگان آن شدند.

لطف‌الله شیبانی، ‏فرماندار شیراز پانزدهم اردیبهشت‌ماه در واکنش به اعتراضات اولیه، به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته بود: این مسابقات ماراتن در بخش زنان و مردان «بصورت کاملا مجزا برگزار شد» و «تعداد اندکی از بانوان» که «در جریان مسابقه نبوده» و حتی «ثبت نام نیز نکرده بودند»، به گفته او «قصد ورود در بین دوندگان مرد» را داشتند که «ماموران انتظامی» همان هنگام از این کار جلوگیری می‌کنند.

در این حال، برخی کاربران نیز با اشاره به دوره‌های گذشته برگزاری این رویداد ورزشی و مدال‌آوری توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی که پس از اعلام حمایت از معترضان تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفت و آبان‌ماه گذشته بازداشت شد، نوشته بودند: «مسابقه دو نیمه ماراتن شیراز امروز داره برگزار میشه، ولی قهرمان دور قبلی الان کجاست؟؟؟ "سلول انفرادی زندان دستگرد اصفهان"»

این خواننده اعتراضی زندانی، پیش‌تر با شرکت در این مسابقات دو‌ مارتن شیراز، طی اقدامی نیز یاد جان‌باخته‌گان ‎اعتراضات خونبار آبان ۹۸ و ‎همچنین شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی را گرامی داشته بود.

XS
SM
MD
LG