لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

مقاومت مدنی مقابل حجاب اجباری؛ «اوپال» بازگشایی شد، «خانه دوست» پلمب 


کافه «خانه دوست» پلمب شد.
کافه «خانه دوست» پلمب شد.

روند مهروموم کردن اماکن برای برخورد با مقاومت مدنی زنان ایرانی با «حجاب اجباری» ادامه دارد و در جدیدترین آنها، کافه «خانه دوست» هم پلمب شد. چند روز پیش تصاویری از برگزاری کنسرت گروه «داماهی» با حضور‌ چند چهره سیاسی و فرهنگی معترض در آن منتشر شده بود که بازتاب گسترده‌ای داشت. همزمان با اعلام خبر بستن کافه «خانه دوست»، مجتمع «اوپال» تهران که چند روز پیش مهروموم شده بود فک پلمب شد.

بهمن بابازاده، خبرنگار حوزه موسیقی در رابطه با پلمب «خانه دوست» با انتشار توییتی نوشته است: کافه رستوران «خانه دوست» ‎پلمب شد. این کافه (واقع در باغ فردوس، خ عباس کیارستمی)، پایگاه اصلی «گروه‌های موسیقی تلفیقی و نواحی کوچک» در تهران بود که پس از حضور «‎شروین حاجی‌پور» و اجرای خبرساز گروه «داماهی»، پلمب شد.

به نوشته وب‌سایت «عصر ایران»‌ در توضیح این خبر، دلیل پلمب کافه خانه دوست «کشف حجاب» اعلام شده است.

اجرای گروه موسیقی «داماهی» در کافه «خانه دوست» طی روزهای گذشته علاوه بر مهمانان فرهنگی همچون شروین حاجی‌پور خواننده ترانه جهانی «برای...»، میزبان برخی از فعالان سیاسی از جمله حسین رونقی نیز بود.

از سوی دیگر، به رغم ایجاد جو شدید روانی از سوی رسانه‌های حکومت در مورد «برخورد شدید» با اصنافی که در آن دختران و زنان ایرانی با حجاب اختیاری حضور پیدا می‌کنند، مجتمع بزرگ تجاری «اوپال» تهران که به همین دلیل پلمب شده بود، امروز یکشنبه دهم اردیبهشت‌ماه بازگشایی شد.

بر این اساس، مجتمع اوپال (اپال) که به نوشته خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران چند روز قبل «علی‌رغم دریافت تذکرات متعدد» در خصوص «کشف حجاب» به‌علت «تمکین‌نکردن به هشدارها» پلمب شده بود، ظهر امروز یکشنبه رفع پلمب و باز شد.

وب‌سایت «بهارنیوز»، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و از رسانه‌های داخلی، در واکنش به حجم گسترده این پلمب‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی، انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی، ششم اردیبهشت‌ماه نوشت بود که کشور در حال «پلمب شدن» است.

XS
SM
MD
LG