لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

پایان غم‌انگیز ماجراجویی تایتان؛ مالک زیردریایی می‌گوید «گمان می‌رود پنج سرنشین زیردریایی مرده باشند»


شرکتی که مالکیت زیردریایی تایتان را در اختیار داشت می‌گوید که «گمان می‌رود پنج سرنشین زیردریایی ناپدید شده مرده باشند.»

به گزارش آسوشیتد پرس شرکت « اوشن‌گیت اکسپدیشن» اعلام کرد هامیش هاردینگ میلیاردر بریتانیایی، شهزاده داوود تاجر پاکستانی، همراه با پسرش سلیمان، پل هانری نرگئولت کاوشگر فرانسوی، و استاکتون راش بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اوشن‌گیت مستقر در آمریکا، مسافران این زیردریایی بودند، «متاسفانه گم شده اند.»

شرکت اوشن گیت درباره «تلفات» یا نحوه اطلاع از کشته شدن سرنشینان زیردریایی جزییاتی ارائه نکرده است. این شرکت از سال ۲۰۲۱ از طریق سفرهای سالانه، روند فروپاشی تایتانیک و اکوسیستم زیر آبی اطراف آن را شرح می دهد.

روز پنجشنبه ۱ تیر و در پنجمین روز جست‌و‌جو در اقیانوس اطلس شمالی برای پیدا کردن پنج سرنشین شناور «تایتان» که در نزدیکی لاشه کشتی تایتانیک ناپدید شده است، برآورد می‌شود ذخیره اکسیژن این شناور احتمالا تمام شده باشد.​

«تایتان» یک شناور دریایی و یا زیردریاپیما بود. تفاوت اصلی زیردریاپیماها با زیردریایی‌ها در این است که زیردریاپیماها باید توسط یک کشتی پشتیبانی شوند و انرژی محدودی دارند.

«تایتان» هشت صبح روز یکشنبه راه افتاد و تا رسیدن به بقایای کشتی تایتانیک دو ساعت راه داشت. ولی چهل و پنج دقیقه پس از حرکت ارتباطش را با کشتی پشتیبانی از دست داد.

بقایای کشتی تایتانیک که در سال ۱۹۱۲ پس از برخورد با کوه یخ غرق شد و بیش از ۱۵۰۰ مسافرش کشته شدند، حدود ۱۴۵۰ کیلومتری «کیپ کاد» در ماساچوست قرار دارد.

XS
SM
MD
LG