لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

ارسال کمک به فیلیپین هنوز با مشکل روبروست


مسئولان دولتی فیلیپین موفق شده اند تا اندازه ای بحران ناشی از خسارات و تلفات عمده توفان هایان را مهار کنند. امدادگران به تدریج موفق شده اند تا به مناطق دورافتاده تر و متروک تر دست یابند.

بیش از یک میلیون واحد مسکونی و ۳۲۰۰ مدرسه دولتی در فیلیپین به کلی ویران شده است. کمک های بین اللملی تا اندازه ای به مردم آسیب دیده می رسد، اما مشکلات برای ارسال و توزیع این کمک ها همچنان وجود دارد. اورلا فاگان، سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد، طی نشستی خبری در مانیل گفت که طی یازده روزی که از وقوع این توفان سهمگین سپری شده، کمک های انسانی هر روز بیش از روز پیش به آسیب دیدگان رسیده است.
خانم فاگان کار امدادرسانی را بسیار پیچیده و شرایط منطقه را برای توزیع کمک ها بسیار دشوار توصیف کرد. وی افزود که شمار آسیب دیدگان بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر است که کمک رسانی به آنها مستلزم تلاشی هماهنگ و همه جانبه است. وی شمار آسیب دیدگان را معادل جمعیت بلژیک خواند.

سازمان ملل متحد سه مانع اصلی رسیدن امداد به مردم توفان زده را نبود برق، نبود وسایل موثر ارتباطی، و جاده های صعب العبور عنوان کرده و افزوده است که دشواری عبور از جاده ها با توجه به کمبود سوخت و مسدود شدن راه های ماشین رو، تشدید شده است، اما جاده هایی که خودروهای سنگین می توانند از آنها عبور کنند، تا حد زیادی پاکسازی شده اند.
خدمات تلفن همراه در ۱۳ استان فیلیپین همچنان فلج است، و در سه استان بزرگ آن نیز تنها نیمی از کاربران تلفن همراه، می توانند از تلفن خود استفاده کنند.
بنینیو آکینو، رئیس جمهوری فیلپیین، که دولتش به سبب کندی کمک رسانی مورد انتقاد قرار دارد، به تردد در مناطق آسیب دیده ادامه می دهد. وی روز یکشنبه در حین توزیع بسته های غذا میان توفان زدگان به خبرنگاران گفت که به خود اجازه نمی دهد که نومید شود، چون نومیدی معادل قطع کمک و عدم پیشرفت در کمک رسانی است.
مدیر منطقه ای آژانس پناهجویان سازمان ملل روز دوشنبه گفت که مشکلات کمک رسانی به آسیب دیدگان هنوز حل نشده است.
XS
SM
MD
LG