لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

با تصمیم دوترته، فیلیپین دیوان کیفری بین المللی را ترک می‌کند


پیش از رسیدگی به اتهام «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری بحث انگیز فیلیپین در دیوان کیفری بین المللی، آقای دوترته اعلام کرد عضویت کشورش را در دیوان لغو می کند.

دیوان کیفری بین المللی در صدد است رئیس جمهوری فیلیپین را به خاطر اقدامهای او در مسیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر محاکمه کند.

دوترته گفته است اتهام های دیوان علیه شخص وی و دولتش بی پایه، بی سابقه و اهانت آمیز است.

دفتر ریاست جمهوری فیلیپین با انتشار بیانیه ای در مانیل اعلام کرد «امضای کشورش در پای پیمان رم را پس می گیرد و این اقدام بی درنگ به اجرا گذاشته خواهد شد.»

با پیمان سال ۱۹۹۸ رم دیوان کیفری بین المللی شکل گرفت.

عفو بین الملل ضمن انتقاد از اقدام دولت فیلیپین اعلام کرد این اقدام گمراه کننده و عمیقا اسفبار دوترته، تازه ترین پیام از افراد قدرتمند در فیلیپین است که بیشتر علاقمندند به جای پاسخگوئی در برابر کشتار مردمی که قربانی «جنگ بی‌رحمانه علیه مواد مخدر هستند»، بر اعمال خود سرپوش بگذارند.

جیمز گومز رئیس بخش اقیانوسیه و جنوب آسیای عفو بین الملل می گوید خوشبختانه از نظر قربانیان فیلیپینی، اقدام دوترته در متوقف کردن بررسی های مقدماتی دیوان و لغو تعهدات فیلیپین در برابر دیوان بسیار دیر شده است.

دیوان کیفری بین المللی در لاهه هلند، ماه پیش اعلام کرد بررسی های مقدماتی برای تشکیل پرونده از سال پیش آغاز شده چون یک وکیل دعاوی فیلیپینی از دوترته شکایت کرده که از سال ۲۰۱۶ و به قدرت رسیدن دوترته در مبارزه با مواد مخدر بیش از ۴ هزار نفر درفیلیپین کشته شده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند دوترته دست پلیس برای کشتن افراد به اتهام قاچاق مواد مخدر را باز گذاشته و کشتارهای خارج از حیطه دستگاه قضائی کشور اوج گرفته است.

پلیس فیلیپین با رد اتهام می گوید تنها به هدف دفاع از خود، قاچاقچیان مسلح را هدف قرار می دهد.

فیلیپین از متحدان آمریکا در آسیاست، اما از زمان روی کار آمدن رودریگو دوترته رویکرد مانیل در برابر واشنگتن، به ویژه پس از انتقاد باراک اوباما از سیاست‌های خشن او در مبارزه با قاچاق مواد مخدر تفاوت کرده است.

انتظار می‌رود لحن رئیس جمهوری فیلیپین در قبال آمریکا، پس از آن که دونالد ترامپ مبارزه او علیه قاچاقچیان مواد مخدر در کشورش را ستود، تغییر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG