لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

کمیسیون شوراهای مجلس طرح ممنوعیت هواخوری حیوانات را تصویب کرد


کمیسیون شوراهای مجلس طرح ممنوعیت هواخوری حیوانات را تصویب کرد
کمیسیون شوراهای مجلس طرح ممنوعیت هواخوری حیوانات را تصویب کرد

کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده براساس یک مصوبه داخلی این کمیسیون که بعدا به صحن علنی مجلس خواهد رفت، هواخوری حیوانات خانگی که از نظر این کمیسیون «نجس» تشخیص داده شده اند، ممنوع خواهد بود.

سیدمحمد جواد ابطحی یکی از اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس می گوید اعضای این کمیسیون بحثی پیرامون موضوع آنچه او «سگ گردانی» خوانده داشته اند و نمایندگان این کمیسیون تصویب کرده اند که «همراه داشتن سگ و هر حیوان نجس العین در مکان های عمومی ممنوع خواهد بود.»

چنانچه این طرح به تصویب نمایندگان مجلس برسد، متخلفان به پرداخت یک تا پنج میلیون ریال محکوم خواهند شد و حیوان خانگی آنان نیز مصادره خواهد شد.

سیدمحمد جواد ابطحی یکی از طراحان این ممنوعیت و محدودیت حقوق شهروندی که از خمینی شهر بعنوان نماینده به مجلس راه یافته، در گفتگو با یکی از رسانه ها درباره ریشه طلاق در تهران گفته است: «حدیثی را از امام صادق خواندم که در آن آمده بود تهران به قدری بزرگ می‌شود که قصرهایش مثل قصر بهشت می‌شود، زنانش مثل حورالعین می‌شوند، زینت می‌پوشند و درآمد شوهرها برای مخارج زن‌ها کافی نیست. الان هم می‌بینیم همین طور شده و همین مسئله منجر به طلاق می‌شود».

این نماینده مجلس نگفته اند این حدیث را از کتاب «الملاحم» یا علائم ظهور امام زمان نوشته «محمدحسین همدانی طاوئی» اخذکرده اند که انجمن حجتیه انتشار آن را از ابتدا تاکنون برعهده داشته است.

محمدرضا تابش رئیس کمیسیون محیط زیست مجلس شورا نیز در مخالفت با اقدامات گروه اندکی از مجلسیان برای تحدید حقوق شهروندان مبنی بر محروم کردن شهرنشینان از نگهداری حیوانات خانگی گفته است: مشکلات مهمتر از این در کشور وجود دارد.

سازمان های مدافع حیوانات در ایران نیز در تلاش برای مجاب کردن نمایندگان مجلس برای کنار گذاشتن چنین طرحی هستند.

مدافعان حقوق حیوانات در ایران با اشاره به عواقب و پیامد چنین طرحی گفته اند برخلاف کودکان روستایی که از موهبت ارتباط با طبیعت و مخلوقات خداوند برخوردارند، کودکان و نوجوانان شهرنشین محروم از این موهبتند و نگهداری حیوانات خانگی می تواند به تربیت و تکمیل شخصیت انسانی آنان کمک کند. کشتن یا به زور تصاحب کردن سگ یک نوجوان در خیابان پیامدهای خطرناک روانی برای صاحب آن به دنبال خواهد داشت.

از دیگر سو پس از اعلام تصویب این طرح در کمیسیون شوراهای مجلس گروهی از جوانان مدافع حیوانات خانگی یک صفحه فیس بوک با عنوان: کمپین حمایت از نگهداری سگ در ایران ایجاد کرده اند تا با ایجاد این جریان به دفاع از حق نگهداری حیوانات خانگی پرداخته مانع از تصویب این طرح در مجلس شوند.

XS
SM
MD
LG