لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

طرح گروهی از نمایندگان مجلس: ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی


طرح گروهی از نمایندگان مجلس: ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی
طرح گروهی از نمایندگان مجلس: ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی

۳۹ نماینده مجلس با تهیه طرحی می خواهند مردم را از نگهداری حیوانات خانگی در شهرها محروم کنند. براساس طرح این نمایندگان درصورتی که شهروندان حیوانات خانگی خود را به خیابانها بیاورند ماموران اقدام به ضبط حیوان کرده و صاحب آن نیز به جزای نقدی محکوم خواهد شد.

این طرح که در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی به مجلس ارائه شده شامل یک ماده واحده و یک تبصره است.

ماده واحده این نمایندگان می گوید: «گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که برای سلامت عمومی مضر بوده یا نجس‌العین می‌باشند، از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب شونده علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا پنج میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.»

براساس این ماده واحده نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها ممنوع و در منازل مسکونی چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنان شود ممنوع است. نگه‌دارنده در دومین مورد به جزای نقدی از پانصد هزار ریال تا پنج میلیون ریال محکوم و در هر صورت حیوانات مذکور ضبط خواهد شد.

هرچند تبصره این طرح وزارت بهداشت و درمان را موظف کرده تا شمار «حیوانات نجس العین و خطرناک برای سلامت عمومی» را تعیین کند؛ اما این نمایندگان پیشاپیش اعلام کرده اند سگ ها در شمار حیواناتی هستند که به تشخیص این نمایندگان «مضر و خطرناک» تشخیص داده شده اند.

طراحان این طرح در توجیه این اقدام خود گفته اند: «تهیه این طرح اقدامی برای مقابله با روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگه‌داری آن در آپارتمان‌ها در شهرهای بزرگ، به‌ویژه تهران است.»

نمایندگان امضاکننده این طرح نگهداری حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه را «معضلی فرهنگی و اجتماعی و تقلیدی کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی» دانسته اند.

انجمن های مدافع حقوق حیوانات در اعتراض به این اقدام شماری از نمایندگان مجلس گفته اند تصویب این طرح محدود کردن آشکار حقوق شهروندان و آزادیهای اجتماعی مصرحه در قانون اساسی است و نمایندگان مجلس براساس قانون اساسی حق تصویب قانونی که تحدیدکننده آزادیهای شهروندی باشد را ندارند.

همزمان با این اقدام محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در مخالفت با این اقدام نمایندگان گفت: «ضرورتی برای پرداختن مجلس به موضوع نگهداری حیوانات خانگی وجود ندارد، امور مهمتری برای رسیدگی در مجلس وجود دارد.»

در همین حال دکتر هومن ملک پور دامپزشک و از تلاشگران حقوق حیوانات در نامه ای به رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس نوشت: « متاسفانه این طرح بسیار غیرکارشناسانه و باسطحی نگری به مسئله نگهداری از حیوانات خانگی پرداخته است. در این طرح ازنگهداری حیوانات خانگی به عنوان"معضل" سالهای اخیر نام برده شده، در حالی که در جامعه کنونی که با مشکلات بسیار اساسی و ریشه ایی دست درگریبان است، شاید نگهداری از حیوانات نتنها معضل محسوب نمیشود، بلکه باعث تلطیف فضای خانه ها و سرگرمی بی ضرری برای نسل جوانمان باشد.»

این دامپزشک نوشته است: « در مورد این جمله طراحان محترم در مورد حیوانات خانگی که: "معضل فرهنگی-اجتماعی و نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی است " باید خدمتتان عرض کنم که گذشته از این که اولین بار اقوام ما یعنی آریایی ها حدود هفده هزار سال پیش سگ را اهلی کردند و در جنگهای ایران و روم بود که سگ از ایران برای اولین بار به اروپا و غرب برده شد و گذشته از این که پدر تمام نژادهای سگهای دنیا سگ سالوکی است که در زمان سلوکیان در ایران نگهداری میشده، بلکه ذکر این نکته را ضروری میدانم که تحقیقات علمی و قابل استناد در دانشکده های معتبر جهان نشان داده که نگهداری از حیوانات در زمان کودکی باعث سلامت روانی بیشتر میشود و برعکس این مدعا در قاتلین زنجیره ایی و افراد افسرده مشاهده میشود که حیوان آزاری درصد بالایی در میانشان دارد، به طور مثال میتوانید به خاطرات و اعترافات بیجه و خفاش شب مراجعه کنید که قبل از آدمکش شدن، سگ ها را دار میزدند!. همچنین در تحقیقات روانشناسی جدید از نگهداری از حیوانات برای درمان افرادی که مشکلات روحی دارند استفاده میشود(pet therapy). حال اگر تعداد بسیار قلیلی به واسطه حیوان خانگی به دنبال کسب توجه هستند را نمی توان به عموم کسانی که از حیوان خانگی خود نگهداری می کنند بسط داد، چه بسا افرادی به واسطه آرایش موی سر یا لباس مارک دارشان به دنبال کسب توجه اطرافیانشان برمی آیند.»

تلاشگران حقوق حیوانات می گویند این نمایندگان اگر به آموزه های قرآنی پایبند باشند؛ باید بدانند که سگ یکی از شخصیت های اصلی در قصه اصحاب کهف است.

گرایش به نگهداری حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه یکی از سنت های نیک ایرانیان بویژه در روستاها بوده و هست. اما گفته می شود بکارگیری خشونت دولتی علیه حیوانات خانگی از جمله سگها احساس دلرحمی و حمایت مردم از این حیوانات را در پی داشته است.

بنا به آموزه های دین های باستانی و اساطیر ایران، سگ نگهبان جهان مردگان است و آفرینش کیومرث نخستین انسان آفریده اهورامزدا همراه با آفرینش یک سگ و یک گاو همراه بوده است.

در اساطیر ایرانی که در کتاب «بندهش» نیز بخشی از آن ضبط شده، می گوید در روز داوری دو سگ زرد رنگ همراه با یک فرشته بر سر پل چینود نشسته اعمال انسان ها را داوری می کنند.

XS
SM
MD
LG