لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پس از شمارش ده درصد آرای ۲۶ ولایت، نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری در صدر قرار دارد.

قرار بود کمیسیون انتخابات روز گذشته نتایج پنج در صد آرای ۲۰ ولایت را اعلام کند، اما این اقدام به تاخیر افتاد.

محمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت برای آن که بتوان نتیجه بیش از ۲۰ ولایت را اعلام کنیم، اعلام نتایج اولیه را یک روز به تاخیر انداختیم.

آقای نورستانی گفت که نتایج شمارش آرای هشت ولایت (بدخشان، بغلان، غور، نورستان، دایکندی، پکتیکا، وردک و غزنی) در نتایج اولیه شامل نشده است.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات ادعا هایی را رد کرد که گویا تحت فشار حکومت یا نهاد دیگر نتوانست نتایج اولیه را زودتر اعلام کند. او گفت که کمیسیون انتخابات استقلال خود را تا آخرین لحظه حفظ خواهد کرد.

آقای نورستانی گفت که نتایج اولیه بیشتر در آیندۀ نزدیک اعلام خواهد شد اما افزود که این نتایج قابل تغییر است. به گفتۀ وی ممکن است امروز یک نامزد در ردیف نخست باشد و زمانیکه نتایج بیشتر اعلام شود، نامزد دیگری پیشی بگیرد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که نتایج کنونی بر اساس شمارش ۵۰۰ هزار رای است که در آن عبدالله عبدالله ۲۱۲.۳۱۲ رای برابر با ۴۱.۹ درصد آرا را از آن خود کرده است.

اشرف غنی احمدزی با کسب ۱۹۱.۵۱۶ رای برابر با ۳۷.۶ درصد در ردۀ دوم، زلمی رسول با ۴۹.۸۲۱ رای یا ۹.۸ درصد آرا در ردیف سوم قرار گرفته اند.

عبدرب الرسول سیاف، با کسب ۲۵.۶۷۹ رای یا ۵.۱ درصد در ردیف چهارم، قطب الدین هلال با ۱۳.۵۳۶ رای یا ۲.۷ در صد آرا پنجم و محمد شفیق گل آقا شیرزی با اخذ ۱۱.۱۳۲ رای یا ۲.۲ درصد در ردیف ششم قرار دارند.

محمد داود سلطان زوی با ۲.۴۴۲ رای که ۰.۵ درصد آرا در ردۀ هفتم و هدایت امین ارسلا با کسب ۱.۳۶۰ رای یا ۰.۳ در جایگاه هشتم قرار گرفته اند.

کمیسیون مستقل انتخابات در مورد اینکه کدام یک از نامزدان در کدام ولایات بیشترین آرا را گرفته اند، جزییاتی ارایه نکرد.

آقای نورستانی تایید کرد که تقلب در بسیاری از جاها صورت گرفته است وکمیسیون تصمیم دارد که آرای پاک را از آرای تقلبی در حضور ناظرین جدا سازد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت هنوز برای این که بگوییم انتخابات به دور دوم کشیده می شود یا نه زود است. او گفت اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، کمیسیون آمادگی لازم را دارد.

به گفتۀ آقای نورستانی ۸۵ در صد آرای ماخوذه به مرکز رسیده است و از ولایت های فراه، نورستان و بدخشان تا هنوز باقی مانده است که آن هم در مدت دو روز آینده از طریق هوایی انتقال داده می شود.
XS
SM
MD
LG