لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

۲۰۱۴، سالی مهم برای افغانستان


۲۰۱۴ سالی مهم برای افغانستان است. انتقال امنیتی تا پایان سال تکمیل خواهد شد، و انتقال سیاسی عمیقی در جریان است که آینده کشور را رقم خواهد زد.

روز ۵ آوریل، زمان و مردان در سراسر افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ایالتی شرکت کردند. آن گونه که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت انتخابات نشان داد مردم افغانستان تا چه اندازه به حفظ و پیشبرد دمکراسی متعهد هستند.

روز رای گیری یک پیروزی برای آنها بود. علیرغم تهدید و خشونت طالبان برای برهم زدن روند دمکراتیک، میلیون ها مرد و زن افغان در انتخابات شرکت کردند. با مشارکت و ایثار بزرگ، نیروهای امنیتی فضایی را که اجازه داد انتخابات صورت گیرد فراهم آوردند. تیم ناظر اتحادیه اروپا گفت : «ما نمی دانیم چه کسی برنده شده، اما می دانیم طالبان بازنده شده است.»

انتخابات برای تامین آینده دمکراتیک افغانستان، و نیز ادامه حمایت بین المللی مهم است. دولت آمریکا منتظر است نهادهای مسئول در هفته های آینده وظایف خود را در شمارش رای ها، رسیدگی به شکایات و قطعی ساختن نتایج انجام دهند.

باراک اوباما در بیانیه ای کتبی در روز انتخابات گفت :«از سوی مردم آمریکا، من به میلیون ها افغان که مشتاقانه در این انتخابات تاریخی شرکت کردند تبریک می گویم. انتخابات می تواند مبشر نخستین انتقال دمکراتیک قدرت در تاریخ افغانستان باشد و همچنین شالوده مهم دیگری را برای افغان ها در بدست گرفتن کامل مسئولیت اراده کشورشان، در حالی که آمریکا و شریکان ما نیروهایشان را کاهش می دهند، پی ریزی کند.»

آقای اوباما گفت: «ایالات متحده به پشتیبانی از یک افغانستان مستقل، با ثبات، متحد و دمکرات ادامه می دهد، و ما منتظریم به مشارکت با دولت جدیدی که افغان ها انتخاب می کنند بر اساس احترام و مسئولیت متقابل ادامه دهیم.»
XS
SM
MD
LG