لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

قدرت‌های جهانی در پی انفجار بیروت متعهد شدند حدود ۳۰۰ میلیون دلار به لبنان کمک کنند


امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، به اتفاق دیگر رهبران جهان در کنفرانس کمک به لبنان در پی انفجار ویرانگر در بیروت. ۹ اوت ۲۰۲۰
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، به اتفاق دیگر رهبران جهان در کنفرانس کمک به لبنان در پی انفجار ویرانگر در بیروت. ۹ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ قدرت‌های جهانی تعهد کرده‌اند نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار به لبنان کمک کنند تا آن کشور بتواند مشکلات ناشی از انفجار مرگبار هفته پیش در بیروت را پشت سر بگذارد.

بیش از ۳۰ تن از رهبران جهان روز یکشنبه در یک کنفرانس تصویری که به ابتکار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، برگزار شد، گفتند که «کمک ها باید به موقع، کافی، و سازگار با نیازهای مردم لبنان باشد ... و در نهایت کارآمدی و شفافیت به طور مستقیم به لبنانی‌ها تحویل داده شود.»

این در حالی است که ایالات متحده، فرای این تعهدات تازه، برای کمک به لبنان مواد غذایی، آب و دارو فرستاده و پیشتر ارائه کمک‌هایی به ارزش بیش از ۱۷ میلیون دلار را تعهد کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه در موریس‌تاون ایالت نیوجرسی، پیش از پرواز به واشنگتن به خبرنگاران گفت که به دنبال انفجار سهمگین هفته گذشته در بیروت، ایالات متحده به لبنان کمک فرستاده است و تاکید کرد که آمریكا در حال حاضر سه هواپیما در لبنان مستقر كرده است كه بیشتر آنها حامل تجهیزات پزشکی هستند.

از سوی دیگر دفتر مکرون می‌گوید این کمک‌‌های مالی تعهد شده به اصلاحات سیاسی و ساختاری منوط نیست. کاخ الیزه گفت، با این وجود، تعهدات سپرده شده برای بلندمدت به تغییراتی بستگی دارد که مقام‌‌های لبنانی رقم بزنند. فرانسه تاکید دارد که کمک ها توسط سازمان ملل متحد هماهنگ شود.

رهبران جهان بر شفافیت در نحوه صرف این کمک ها اصرار دارند و از ارسال کمک به دولتی که از نظر بسیاری از لبنانی ها فاسد است خسته اند و نسبت به نفوذ ایران از طریق حزب الله ابراز نگرانی می کنند. بعضی لبنانی های خشمگین خواهان انقلاب برای سرنگونی رهبران سیاسی شان شده‌اند.

در نتیجه انفجار مهیب در بیروت ۲۵ هزار نفر بی خانمان شده یا کسب و کارشان از دست رفته است. اقتصاددانان پیش بینی می کنند آسیب های وارده به بیروت معادل ۲۵ درصد از خروجی اقتصاد لبنان باشد.

XS
SM
MD
LG