لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

خزانه‌داری آمریکا یک نهاد و چهار مقام چینی ناقض حقوق بشر را تحریم کرد


استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا
استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد یک نهاد دولتی چین و چهار تن از مقامات کنونی یا سابق دولت آن کشور را به دلیل نقض حقوق اقلیت اویغور در شین‌جیانگ تحریم کرده است.

بنا بر بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه منتشر کرده است، استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این رابطه گفت: «ایالات متحده متعهد به استفاده از تمامی ظرفیت قدرت‌های مالی خود برای مسئول نگه داشتن ناقضان حقوق بشر در در شین‌جیانگ و دیگر نقاط جهان است.»

بنا بر این بیانیه چن کوان‌گو، دبیر حزب کمونیست ناحیه شین‌جیانگ، و ژو هایلان، معاون سابق دبیر حزب کمونیست این ناحیه، از جمله تحریم‌شدگان هستند.

همچنین اداره امنیت عمومی شین‌جیانگ، وانگ مینگ‌سان رئیس و دبیر کنونی حزب کمونیست اداره امنیت عمومی شین‌جیانگ، و هو لیوژین دبیر سابق حزب کمونیست اداره امنیت عمومی شین‌جیانگ، تحریم شده‌اند.

این تحریم‌ها در راستای قوانین موسوم به مگنیتسکی است که ناقضان حقوق بشر را هدف قرار می‌دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز ۱۸ تیر گفته بود که چین بزرگترین تهدید اطلاعاتی، جاسوسی، و اقتصادی برای آمریکا است.

روز ۱۷ تیر هم، کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی در اندیشکده هادسون گفته بود بزرگترین خطر برای موسسات و دستاوردهای علمی، جاسوسی در فناوری و سرقت داده‌های ایالات متحده از سوی چین است.

وی همچنین گفته بود که نزدیک به ۵ هزار پرونده در اف‌بی‌آی در مورد مقابله با تروریسم در جریان است و نیمی از این پرونده‌ها مربوط به چین است.

XS
SM
MD
LG