لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

پرزیدنت ترامپ مصوبه کنگره درباره تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور را امضا کرد


Trump sign Oval Office
Trump sign Oval Office

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۸ خردادماه مصوبه کنگره آمریکا درباره تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور را امضا کرد.

به گزارش رویترز، هدف این لایحه که تنها با یک رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده، این است که با تحریم مقام‌های مسئول در سرکوب اویغورها و سایر اقلیت‌ مسلمان چین، پیام محکمی درباره حقوق بشر به چین بفرستد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که بیش از یک میلیون مسلمان در اردوگاه های استان سین کیانگ، بازداشت هستند. همچنین وزارت خارجه آمریكا مقامات چینی را متهم كرده است كه مسلمانان را «شكنجه و آزار» می دهد و در تلاش برای ریشه کن كردن فرهنگ و آیین آن‌ها است.

این مصوبه که حالا از سوی پرزیدنت ترامپ امضاء شده است، خواستار تحریم علیه مسئولان در سرکوب اویغورها و سایر گروه‌های مسلمان در چین از جمله چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین‌کیانگ به دلیل نقض حقوق بشر است.

پیش از این نیز وزیر خارجه آمریکا از اعمال محدودیت صدور ویزای آمریکا برای مقام های چینی مسئول در آزار مسلمانان اویغور خبر داده بود.

چین می گوید اویغورها در مراکز بازپروری هستند تا از گسترش افراط گرایی مذهبی و افزایش حملات تروریستی جلوگیری شود اما منتقدان می گویند هدف از این سیاست نابودی هویت اویغورها است.

XS
SM
MD
LG