لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

زلمی خلیلزاد در ادامه مذاکرات صلح افغانستان به قطر، پاکستان، و ازبکستان سفر می‌کند


زلملی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در روند مذاکرات صلح افغانستان
زلملی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در روند مذاکرات صلح افغانستان

وزارت خارجه آمریکا از آغاز دور جدید سفرهای زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان، خبر داد.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از سفر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان به قطر، پاکستان، و ازبکستان خبر داد.

در وزارت خارجه آمده است که آقای خلیلزاد در این سفرها «خواستار حمایت از همه افغان‌ها برای اجرای تعهدات باقی مانده خود پیش از مذاکرات موسوم به بین افغانی، به ویژه کاهش خشونت و آزادی به موقع زندانیان، خواهد شد.»

همچنین در این سفر «آدام بولر» مدیرعامل شرکت مالی بین المللی توسعه آمریکا و تیم او زلمی خلیلزاد را همراهی خواهند کرد.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه نوشت که صلح افغانستان، رشد اقتصادی، و ارتباطات منطقه‌ای با یکدیگر ارتباطی نزدیک و متقابل دارند و تیم آقای بولر برای کمک به اقتصاد افغانستان، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را ارزیابی می‌کند.

بنا به اعلام وزارت خارجه ایالات متحده با توجه به شیوع کووید ۱۹، جلسات آقای خلیلزاد، آقای بولر، و تیم او با مقامات افغانستانی از طریق کنفرانس ویدئویی انجام خواهد شد.

در ادامه روند صلح افغانستان، کابل ملزم به آزادی ۵ هزار زندانی طالبان در ازای آزادی هزار پرسنل افغان است که توسط طالبان دستگیر شده‌اند. طالبان تاکنون ۴۶۰ تن را آزاد کرده و دولت نیز ۲۷۰۰ شبه نظامی طالبان را آزاد کرده است.

زلمی خلیلزاد خرداد ماه امسال نیز در راستای اجرای توافق صلح برای به پایان دادن به دو دهه درگیری در افغانستان با رهبران طالبان در قطر دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG