لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

آمریکا رسما سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد


زنی در حال خروج از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو، ۵ ژوئن ۲۰۰۹
زنی در حال خروج از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو، ۵ ژوئن ۲۰۰۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ایالات متحده اعلام کرد سودان را در نتیجه یک «گذار دموکراتیک تاریخی»، دیگر کشوری حامی تروریسم نمی داند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه در توییتی گفت: «امروز یک روز تاریخی در روابط دوجانبه ایالات متحده و سودان است که طی آن تعیین سودان به عنوان کشور حامی تروریسم به طور رسمی باطل می شود. من به نخست وزیر حمدوک و مردم سودان تبریک می گویم و چشم انتظار بنای مشارکتی قوی تر میان ایالات متحده و سودان هستم.»

سودان در سال ۱۹۹۳ به دلیل سیاست های عمر البشیر، رئیس جمهور وقت آن کشور، در حمایت از سازمان های ستیزه جو مانند حماس و پناه دادن به ستیزه جویانی مانند اسامه بن لادن، رهبر القاعده، به عنوان کشور حامی تروریسم تعیین شد.

در دو سال گذشته یک جنبش اعتراضی منجر به برکناری بشیر شد که سه دهه بر سودان حکومت کرد و سیاست هایش در برابر ایالات متحده و اسرائیل اغلب خصمانه بود.

وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه ای از مردم سودان برای ادامه خواست «آزادی، صلح و عدالت» تقدیر کرد و به دولت گذار سودان برای «شهامت در پیشبرد آرزوهایی که شهروندان سزاوار آن هستند» تبریک گفت.

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، در توییتی از وزیر خارجه آمریکا تشکر کرد و افزود «امروز ما با تمام تاریخ، تمدن مردمان مان، عظمت کشورمان و قدرت انقلاب مان به جامعه بین المللی بازمی گردیم».

پرزیدنت دونالد ترامپ در ماه اکتبر از طرح هایی برای حذف سودان از فهرست حامیان تروریسم، پس از موافقت دولت سودان با پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار غرامت به قربانیان بمبگذاری در سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ و انفجار ناو «یو اس اس کول» در ساحل یمن در سال ۲۰۰۰، خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG