لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۲

پرزیدنت ترامپ: به محض پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی توسط سودان نام آن کشور را از فهرست حامیان حکومتی تروریسم خارج می‌کنم


پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید در صورت پرداخت غرامت ۳۳۵ میلیون دلاری سودان به قربانیان آمریکایی تروریسم، او سودان را از فهرست کشورهای خامی تروریسم خارج خواهد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۸ مهر در توئیتر خود نوشت:‌ «خبر عالی! دولت جدید سودان، که پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است، با پرداخت ۳۳۵ میلیون دلاری [غرامت]‌ به قربانیان آمریکایی تروریسم و خانواده‌های آنها موافقت کرده است. به محض پرداخت [این غرامت]، من سودان را از فهرست حامیان حکومتی تروریسم خارج خواهم کرد! سرانجام، عدالت برای مردم آمریکا و گامی بزرگ برای سودان!»

ساعتی پیش از این توئیت پرزیدنت ترامپ، اعلام شد که رهبر دولت انتقالی سودان عهد کرده با «دیوان کیفری بین المللی» در پرونده عمر البشیر، رهبر مستبد پیشین آن کشور، همکاری کند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، روز یکشنبه با هیاتی از «دیوان کیفری بین المللی» به ریاست فاتو بنسودا، دادستان این دادگاه، ملاقات کرد. «دیوان کیفری بین المللی» برای بشیر به اتهام نسل کشی و جنایت علیه بشریت در ارتباط با ناآرامی ها در غرب منطقه دارفور در سال ۲۰۰۳ حکم بازداشت صادر کرده است.

بشیر در واکنش به شورش ها در دارفور دست به اعزام شبه نظامیان موسوم به «جنجوید» زد. آنها متهم به کشتن تا ۳۰۰ هزار نفر و بیرون راندن حدود ۲.۵ میلیون نفر از خانه‌هایشان هستند.

نظامیان در آوریل ۲۰۱۹ و در پی تظاهرات گسترده در خارطوم، پایتخت سودان، و دیگر نقاط آن کشور که از ماه دسامبر سال قبل آغاز شده بود، عمر البشیر را برکنار کردند. بشیر در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت دو ساله زندان خود به اتهام فساد است. دادگاه او درباره کودتای سال ۱۹۸۹ که باعث به قدرت رسیدنش شد، هم اکنون در جریان است.

هیات «دیوان کیفری بین المللی» همچنین به دنبال اطلاعات بیشتر درباره دو فرد نزدیک به بشیر به نام‌های عبدالرحیم محمد حسین و احمد هارون است. هر دو آنها پس از سرنگونی عمر البشیر دستگیر شدند.

علی کوشیب، فرمانده پیشین شبه نظامیان «جنجوید»، از زمان تسلیم شدن به مقامات در جمهوری آفریقای مرکزی در ماه ژوئن، در بازداشت «دیوان کیفری بین المللی» بوده است. او با اتهام جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور از جمله موارد جنایت، شکنجه، غارت و تجاوز روبرو است.

XS
SM
MD
LG