لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

حمله موشکی در بغداد؛ اورتگاس: اقدامات شبه نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران بزرگترین عامل بی‌ثباتی در عراق است


 مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (عکس از آرشیو)
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (عکس از آرشیو)

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای به حمله موشکی در پایتخت عراق واکنش نشان داد و بار دیگر شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی را بزرگترین عامل بی‌ثباتی در عراق دانست.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه ۸ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از حمله موشکی روز گذشته در بغداد که منجر به کشته شدن غیرنظامیان، از جمله یک مادر و فرزندانش شد، خشمگین شده‌ایم.»

خانم اورتگاس در بیانیه گفته است: «ما با مردم بی‌گناه عراق و خانواده‌های آنها که بار دیگر قربانی چنین اقدامات بی‌رحمانه خشونت‌آمیزی شده‌اند، ابراز همدردی می‌کنیم. مردم عراق سزاوار زندگی در امنیت و ایمنی هستند.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما از مقامات عراقی می خواهیم فورا برای پاسخگو کردن عاملان [این حمله] اقدام کنند. ما پیشتر نیز تأکید کرده بودیم که اقدامات شبه نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران همچنان بزرگترین عامل بازدارنده ثبات در عراق است. این شبه نظامیان برای همه در عراق - از مقامات و اماکن دیپلماتیک گرفته تا فعالان و خانواده‌های عراقی - تهدیدی غیرقابل قبول محسوب می‌شوند.»

همزمان با افزایش حملات موشکی در بغداد، رسانه های خبری روز یکشنبه به نقل از مقام های آمریکایی و عراقی گفتند که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در روزهای اخیر به رهبران عراق هشدار داده است اگر برای توقف حملات به مراکز نظامی و دیپلماتیک آمریکا کاری نکنند، سفارت آمریکا تعطیل خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در واکنش به این گزارش، اعلام کرده بود که اقدامات شبه‌نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران، همچنان بزرگترین مانع برقراری ثبات در عراق است.

XS
SM
MD
LG