لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

وزارت خارجه آمریکا: اقدامات شبه‌نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران، همچنان بزرگترین مانع برقراری ثبات در عراق است


File - The Harry S. Truman Building, headquarters for the State Department, is seen in Washington, in this March 9, 2009 file photo. A retired State Department worker, Walter Kendall Myers and his wife Gwendolyn Steingraber Myers, have been…
File - The Harry S. Truman Building, headquarters for the State Department, is seen in Washington, in this March 9, 2009 file photo. A retired State Department worker, Walter Kendall Myers and his wife Gwendolyn Steingraber Myers, have been…

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ایالات متحده تهديد كرده است، در صورتيكه حملات ستیزه‌جویان شیعه ادامه پيدا كند، سفارت آمريكا در عراق را خواهد بست.

رسانه های خبری روز یکشنبه به نقل از مقام های آمریکایی و عراقی گفتند که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در روزهای اخیر به رهبران عراق هشدار داده است اگر برای توقف حملات به مراکز نظامی و دیپلماتیک آمریکا کاری نکنند، سفارت آمریکا تعطیل خواهد شد.

آقای پمپئو در این باره اظهارنظر علنی نکرده است. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما هرگز درباره مکالمات دیپلماتیک خصوصی وزیر [خارجه] با رهبران خارجی اظهارنظر نمی‌کنیم. با این وجود، ایالات متحده تهدیدها علیه مردان و زنان‌مان را، که در خارج از کشور در حال خدمت هستند،‌ تحمل نخواهد کرد و ما در اتخاذ هر اقدامی که برای حفظ ایمنی کارکنان‌مان ضروری تشخیص دهیم، تردید نخواهیم کرد. ما پیشتر این نکته را متذکر شده‌ایم که اقدامات شبه‌نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران همچنان بزرگترین مانع برقراری ثبات در عراق است. این قابل قبول نیست که گروه های مورد حمایت ایران به سفارت ما موشک شلیک کنند، دیپلمات های آمریکایی و دیگر کشورها را هدف حمله قرار دهند، و نظم و قانون را در عراق تهدید کنند. ما به همکاری با شرکای عراقی‌مان برای حفظ ایمنی و امنیت کارکنان و تاسیسات‌مان ادامه خواهیم داد.»

ایالات متحده پیشتر هم خواهان اقدام عراقی‌ها شده بود و در ماه ژانویه گفته بود که عراقی ها وظیفه دارند از تاسیسات دیپلماتیک آمریکا در آن کشور حفاظت کنند.

این پیام چند هفته پس از آن مطرح شد که ارتش آمریکا به يك رشته حملات علیه کارکنان آمریکایی خود در عراق با يك حمله هوایی پاسخ داد كه طى آن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، و ابو مهدی المهندس، فرمانده ارشد شبه نظامیان عراقی كشته شدند.

نیروهای آمریکا در عراق نقش مشورتی و کمک به نیروهای عراقی در ماموریت ها علیه ستیزه جویان داعش را برعهده دارند. پنتاگون اوائل ماه جاری میلادی اعلام کرد که حضور نیروهای آمریکا در عراق از ۵۲۰۰ نفر به ۳۰۰۰ نفر کاهش می یابد.

XS
SM
MD
LG