لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

مایک پمپئو: مردم عراق از فعالیت‌های شریرانه رژیم ایران آگاهند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، می‌گوید که مردم عراق از فعالیت‌های شریرانه رژیم ایران با خبر هستند و افزود فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی، بسیار موثر بوده است.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه در واشنگتن در جریان یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت عراق گفت: «ماموریت ما واضح است. ما آن‌جا هستیم تا تلاش کنیم و به ایجاد یک عراق دارای حاکمیت، مستقل، آزاد، و توانا - با اقتصادی توانا و مجموعه منابعی توانا - کمک کنیم. این همان چیزی است که مردم عراق می‌خواهند.»

مایک پمپئو افزود: «من فکر می‌کنم مردم عراق به فعالیت‌های شریرانه‌‌ای که ایرانی‌ها در آن دست دارند، از جمله [فعالیت‌های انجام شده] از طریق گروه‌های نیابتی - که حالا اعلام آتش‌بس کرده‌اند - پی برده‌اند. به نظر من مردم عراق فهمیده‌اند چه کسی نیروی خوبی در منطقه است و ما هر‌ آن‌چه در توان داریم برای ادامه حمایت از حاکمیت و اقتدار عراق انجام می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به سخنان وزیر خارجه عربستان سعودی، که ساعتی پیش از این کنفرانس خبری ایراد شد، گفت: «وزیر خارجه [سعودی] به درستی اشاره کرد که حملاتی که از یمن توسط حوثی‌های و با حمایت و تامین مالی رژیم جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود، همچنان ادامه دارد. [آن حملات] منافع عربستان سعودی را تهدید می‌کند و مردم، جان، کسب‌و‌کارها، و شهروندان عادی سعودی را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

مایک پمپئو افزود: «ما هر آن‌چه در توان داریم انجام می‌دهیم تا اطمینان پیدا کنیم جمهوری اسلامی ایران منابع کمتری برای حمایت از حوثی‌ها در اختیار دارد. من فکر می‌کنم ایرانی‌ها گفته‌اند که تاکنون و به خاطر کارزار فشار حداکثری، ده‌ها میلیارد دلار پول از دسترسشان خارج شده است. بخشی از آن پول [اگر به دست رژیم ایران می‌رسید] صرف موشک‌های بزرگتر، بهتر، بیشتر، و با توانایی بالاتر برای صدمه وارد کردن به عربستان سعودی می‌شد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «کارزار فشار حداکثری ما علیه ایران برای محروم کردن آنها از دسترسی به منابع برای تروریسم و ممانعت از توانایی رژیم برای انجام چنین حملاتی، بسیار موفق بوده است.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشتر گفته بود: «واقعیت این است که رژیم ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون، بیش از ۱۶ میلیارد دلار هزینه نیروهای نیابتی ترور و متحدان خود کرده است. این پولی است که رژیم از مردم ایران دزدید و باید به آنها باز می‌گشت.»

دولت آمریکا اعلام کرده است که کارزار فشار حداکثری علیه رژیم حاکم بر ایران آن قدر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن رژیم از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد، از گروه‌های تروریستی حمایت نکند، و از ایجاد تنش و دخالت در کشورهای منطقه، و توسعه برنامه موشکی خودداری کند.

XS
SM
MD
LG