لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

وزیر خارجه آمریکا راهی خاورمیانه می‌شود؛ بلینکن: خرابی، تنها ارمغان حماس برای فلسطينی‌ها است


وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه راهی اسرائیل شد
وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه راهی اسرائیل شد

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا بنا به درخواست پرزیدنت بایدن و در چارچوب پیگیری اجرای آتش بس بین اسرائیل و گروه حماس به اسرائیل، اراضی تحت مدیریت تشکیلات خود گردان فلسطینی، اردن و مصر می رود. آقای بلینکن پیش از انجام این سفر گفت خرابی، تنها ارمغان حماس برای فلسطينی‌ها است.

در خبری دیگر، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای، پیام رسانه ای پرزیدنت بایدن را درباره این سفر اعلام کرد و نوشت در راستای تحقق دیپلماسی آرام و فشرده که منجر به ایجاد آتش بس بین اسرائیل و حماس شد، او دیپلمات ارشد دولت خود را به خاورمیانه اعزام می کند.

در این بیانیه آمده است که آقای بلینکن در این سفر به رهبران اسرائیلی تعهد آهنین آمریکا در مورد امنیت اسرائیل را مجددا تاکید خواهد کرد، و همچنین تلاشهای دولت پرزیدنت بایدن برای بازسازی روابط و حمایت از مردم و رهبران فلسطینی را به آنها ابلاغ خواهد کرد. او در این سفر ضمن رایزنی با شرکای کلیدی آمریکا، تلاش های بین المللی هماهنگ شده برای اطمینان از رسیدن فوری کمک به مردم غزه، نه گروه حماس را پی گیری می کند.

همچنین در اطلاعیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این زمینه آمده که که قرار است آقای بلینکن در این سفر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، رئیس جمهوری و همتای اسرائیلی اش دیدار و گفتگو می‌کند.

برنامه این سفر از روز دوشنبه سوم خرداد در اورشلیم آغاز شده و روز ششم خرداد در امان پایتخت اردن پایان می گیرد.

وزیر خارجه ایالات متحده در رام الله با محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان و در قاهره با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری و همچنین وزیر خارجه مصر رایزنی کند. مصر تنها کشور عربی است که مرز مشترک زمینی با باریکه غزه دارد.

آقای بلینکن در پایان سفرش در امان پایتخت پادشاهی اردن هاشمی با ملک عبدالله دوم و نخست وزیرش گفتگو می کند.

آقای بلینکن یک روز پیشتر و با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی، یکی از اهداف سفرش را پیگیری بازسازی غزه بدون اینکه کمک مالی در اختیار گروه حماس قرار گیرد عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما به همکاری با طرف‌های مستقل و مطمئن که توان انجام کارهای بازسازی و توسعه را دارند ادامه می دهیم و نه با شرکتهای نیمه حکومتی. این یک واقعیت است که خرابی، تنها ارمغان حماس برای فلسطینی‌ها است. ما شاهد سوء مدیریت شدید آنها غزه بوده‌ایم. حملات بی هدف راکتی علیه مردم غیر نظامی در اسرائیل که منجر به پاسخ به حق اسرائیل در دفاع از خود شد از جمله دیگر دستاوردهای این گروه است.»

گروه حماس که کنترل امور را در باریکه غزه با بیش از حدود دو میلیون جمعیت در اختیار دارد در فهرست گروهای تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد و مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

XS
SM
MD
LG