لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

آنتونی بلینکن در مورد احتمال پرداخت پول توسط لندن به تهران: این تصمیم مستقل بریتانیا است


آنتونی بلینکن در جريان مذاکرات جی‌هفت در لندن
آنتونی بلینکن در جريان مذاکرات جی‌هفت در لندن

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسشی در مورد واکنش آمریکا به هرگونه پرداخت احتمالی پول به ایران توسط بریتانیا، آن را «تصمیم مستقل بریتانیا» خواند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت در گفت‌وگویی با کانال چهار شبکه رادیویی‌ بی‌بی‌سی در مورد مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای ایران گفت: «من وارد جزئیات هیچ‌گونه مذاکراتی نمی‌شوم. ولی این را می‌توانم بگویم که برای چند هفته است که در وین با متحدان اروپایی خود، روسیه، چین، و به طور غیرمستقیم با ایران در حال گفت‌و‌گو بوده‌ایم.»

آنتونی بلینکن افزود:‌ «ما جدیت خود را برای بازگشت به [توافق هسته‌ای] برجام نشان داده‌ایم. اجرای تعهدات در برابر اجرای تعهدات. آن چه ما هنوز نمی‌دانیم این است که آیا ایران هم آمادگی دارد که همین تصمیم را بگیرد و به جلو برود. تیم‌های ما در روزهای آینده دوباره جمع خواهند شد و خواهیم دید چه می‌شود.»

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که «اگر بریتانیا بخواهد به ایران پول بدهد - که البته همان کاری است که آمریکا هم در زمان دولت اوباما کرد - آمریکا جلوی آن را نمی‌گیرد؟» گفت: «این تصمیم مستقلی است که بریتانیا باید اتخاذ کند.»

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به موضوع شدت یافتن جریان گسترده‌ای از تماس‌های دپیلماتیک پرداخته و نوشته بود، این تماس‌ها نشان می‌دهد به رغم تلاش‌ مقامات آمریکایی برای اندک جلوه دادن احتمال رسیدن به یک توافق فوری با ایران، دستیابی به چنین توافقی در حقیقت بسیار نزدیک است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌خواهد که واشنگتن را به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران بازگردادند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، این کشور را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم های سختی را به اجرا گذاشت. ایران نیز با افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود، تعهداتش را زیر پا گذاشت.

XS
SM
MD
LG