لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

پرزیدنت بایدن و پادشاه سعودی درباره مسائل امنیتی و حقوق بشر گفت‌وگو گردند


رییس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
رییس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۷ اسفند با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان سعودی از طریق تلفن گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، دو طرف درباره امنیت منطقه‌ای، از جمله اقدامات ازسرگرفته شده دیپلماتیک به رهبری سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ یمن، و همچنان تعهد آمریکا به کمک به عربستان سعودی برای دفاع از خود در برابر گروه‌های همسو با حکومت ایران، گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت بایدن آزادی اخیر چند فعال سعودی آمریکایی و خانم لجین الهذلول از زندان را مثبت دانست و بر اهمیت موضع آمریکا در مورد حقوق بشر جهانی و حاکمیت قانون تاکید کرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده نیز پیشتر در روز پنجشنبه با فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت‌وگو کرده بود.

آقای بلینکن در این گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت پیشرفت عربستان در حوزه حقوق بشر، از جمله از طریق اصلاحات حقوقی و قضایی، تاکید کرد.

تلاش‌های مشترک برای تقویت توان دفاعی عربستان، پایان دادن به جنگ یمن و مبارزه با تروریسم، دیگر موضوع‌های مورد بحث دو طرف بود.

این گفت‌وگو در حالی انجام شد که دولت آمریکا قرار است گزارش‌ نهادهای اطلاعاتی در مورد قتل جمال خاشجقی را در دسترس عموم قرار دهد.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی در این گزارش گفته شده است ولیعهد سعودی عملیات کشتن آن روزنامه‌نگار منتقد ریاض را تایید کرده بود.

XS
SM
MD
LG