لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

وزیر دفاع ایالات متحده: آمریکا و عربستان سعودی نسبت به مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه تعهد مشترک دارند


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده
لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده

وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید با تاکید بر «مشارکت دفاعی راهبردی» آمریکا و عربستان سعودی، می‌گوید که دو کشور نسبت به مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه تعهد مشترک دارند.

براساس بیانیه وزارت دفاع آمریکا که جمعه ۱ اسفند منتشر شد، لوید آستین در تماس تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، ضمن محکوم کردن حملات شبه‌‌نظامیان حوثی گفت که آمریکا به عربستان سعودی برای دفاع از مرزهای خود یاری خواهد کرد.

تماس وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد عربستان در حالی است که دو هفته پیش جو بایدن از تغییر سیاست آمریکا در قبال جنگ یمن خبر داده بود. پرزیدنت بایدن گفته بود برای کمک به پایان جنگ یمن، حمایت تسلیحاتی از عربستان سعودی را متوقف می‌کند.

یمن از سال ۲۰۱۵ شاهد جنگ و درگیری است و هزاران نفر تاکنون جان خود را از دست داده اند. شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، شمال یمن و صنعا پایتخت آن کشور را کاملا تحت کنترل دارند. بقیه کشور نیز زیر کنترل گروه‌های رقیب است که از حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برخوردار هستند.

XS
SM
MD
LG