لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

آمریکا هشت تن از مقام‌های بلاروس را به دلیل دست داشتن در تقلب انتخاباتی تحریم کرد


ساختمان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا
ساختمان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

دولت ایالات متحده روز جمعه ۱۱ مهر اعلام کرد که هشت مقام دولتی، امنیتی، و انتخاباتی بلاروس را به اتهام دستکاری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت که این افراد در راستای فرمان اجرایی ۱۳۴۰۵ و به دلیل داشتن نقش یا مسئولیت در تضعیف روند دموکراسی در بلاروس، تحت تحریم قرار گرفته‌‌‌اند.

در این بیانیه به نقل از استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، آمده است: «ایالات متحده و شرکای بین‌المللی آن، برای تحمیل هزینه بر افرادی که سال‌ها دموکراسی بلاروس را تضعیف کرده‌اند، متحد هستند.»

آقای منوشن همزمان در توئیتی نوشت: «در حالی که مقامات بلاروس دموکراسی در آن کشور را از درون تهدید می‌کنند، ایالات متحده و شرکای آن در کنار مردم بلاروس، که می‌خواهند آزادانه رهبران‌شان را انتخاب کنند، می‌ایستند. وزارت خزانه‌داری امروز اقدامی را برای پاسخگو کردن این افراد، انجام داد.»

مخالفان آلکساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس، که ۲۶ سال است در رأس قدرت قرار دارد، می‌گویند در انتخابات نهم اوت تقلب شده و ادامه ریاست جمهوری او مشروعیت ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اواسط شهریور گفته بود که ایالات متحده در حال بررسی تحریم‌های هدفمند علیه کسانی است که در سرکوب و نقض حقوق بشر در بلاروس نقش دارند.

XS
SM
MD
LG