لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

آمریکا از متلاشی کردن ساز و کار مالی سایبری ۳ گروه تروریستی خبر می دهد


نمایی از ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده
نمایی از ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ وزارت دادگستری ایالات متحده می گوید مقام های مسئول در آمریکا میلیون ها دلار و صدها حساب بانکی پول مجازی را که برای انتقال پول به القاعده، داعش و شاخه نظامی حماس استفاده می شد ضبط و توقیف کرده اند.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد توقیف بیش از ۳۰۰ حساب بانکی پول دیجیتالی مرتبط به این سه گروه بزرگترین عملیات در نوع خود بوده و ضربه ای شدید به روش های در حال تغییر جمع آوری کمک های مالی آن ها محسوب می شود.

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، در بیانیه ای گفت: «این امر که دشمنان ما از فن آوری نوین، بستر رسانه های اجتماعی و پول های دیجیتالی برای پیشبرد دستور کار اهریمنی و خشونت بارشان استفاده می کنند نباید موجب شگفتی کسی شود. وزارت دادگستری از تمام منابع در دسترس برای حفاظت از جان و ایمنی مردم آمریکا در برابر گروه های تروریستی استفاده خواهد کرد.»

بیش از ۱۵۰ حساب بانکی از این مجموعه توقیف شده مورد استفاده «تیپ عزالدین القسام»، شاخه نظامی حماس، قرار داشت.

بر مبنای اسناد دادگاه، دو صراف اهل ترکیه که به طور ناشناس و بدون مجوز تراکنش های مالی انجام می دادند به کمک به حماس از طریق اهدای پول دیجیتالی متهم شده اند. آن ها به صدها مشتری از جمله شش نفر ساکن ایالات متحده یا دارای حساب هایی در آمریکا خدمات ارائه می دادند.

مایکل شروین، وکیل دولت ایالات متحده در شهر واشنگتن، گفت: «این افراد تصور می کردند به طور ناشناس در فضای دیجیتال فعالیت می کردند. اما ما مهارت و عزم ردیابی و پیگرد این افراد را در چارچوب قانون داریم.»

«بیت کوین» یک واحد پول مجازی است. هر چند تمام تراکنش های بیت کوین در «بلاک چِین» به صورت عمومی ثبت می شود، ولی هویت کاربران آن حساب ها آشکار نیست.

کارزار جمع آوری کمک های مالی برای «تیپ عزالدین القسام» از اوایل سال ۲۰۱۹ با تقاضایی در توییتر برای «اهدای کمک به مقاومت فلسطینی از طریق بیت کوین» آغاز شد. این درخواست بعدتر در وبسایت رسمی این گروه هم مطرح شد.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین وبسایت جعلی یک فروشنده ماسک صورت و صفحات فیسبوک یک فرد اهل ترکیه که ظاهرا به داعش در حملات سایبری کمک کرده را توقیف کرده است.

XS
SM
MD
LG