لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

شورای امنیت سازمان ملل عملیات کمک رسانی از طریق ترکیه به سوریه را برای یک سال دیگر تمدید کرد


سفیر آمریکا در سازمان ملل در مرز ترکیه و سوریه - ژوئن ۲۰۲۱
سفیر آمریکا در سازمان ملل در مرز ترکیه و سوریه - ژوئن ۲۰۲۱

لیندا تامس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت امشب بسیاری از والدین با آسودگی خیال به خواب می‌روند. چرا که هر ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل جمعه، ۱۸ تیر، به پیش نویس تمدید عملیات رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه رأی مثبت دادند.

روسیه پنجشنبه پیشنهاد تمدید یک دوره ۶ ماهه داده بود و تا لحظات پیش از رأی گیری با تمدید ۱۲ ماهه مخالفت می کرد. اما خانم گرینفیلد و واسیلی نبنزیا، همتای روس او صبح جمعه توافق کردند و ادامه عملیات رساندن کمکهای انسان‌دوستانه به میلیون‌ها سوری برای ۱۲ ماه آینده امکان پذیر شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «والدین می‌توانند امشب آسوده بخوابند زیرا می‌دانند که برای ۱۲ ماه آینده فرزندانشان تغذیه خواهد شد. توافق بشردوستانه‌ای که ما امروز به آن دست یافتیم عملاً جان انسانهای زیادی را نجات خواهد داد.»

سفیر روسیه که انتظار داشت فقط پس از یک گزارش ۶ ماهه از عملیات تمدید آن به رأی گذاشته شود نتیجه رأی گیری را «لحظه ای تاریخی» خواند و ابراز امیدواری کرد که نقطه عطفی برای سوریه و کل خاورمیانه باشد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در خصوص این عملیات با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در دیدارشان در ژنو که ماه گذشته صورت گرفت صحبت کرده بود. پرزیدنت بایدن گفته بود مخالف روسیه با این مسئله هرگونه همکاری آینده واشنگتن با مسکو در خصوص سوریه را به خطر خواهد انداخت.

از ۷ سال پیش، ارسال کمک به سوریه از ۴ نقطه مرزی شروع شد و سال گذشته به یک گذرگاه کاهش پیدا کرد. روسیه و چین مخالف باز نگاه داشتن هر ۴ گذرگاه بودند. مهلت باز ماندن گذرگاه باب الهوا به ادلیب، شنبه ۱۹ تیر، منقضی می شد. آتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از شورای امنیت خواسته بود این عملیات را تمدید کند.

به گفته خانم گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، ماهانه هزار کامیون حاوی مواد غذائی، آب اشامیدنی، واکسن‌های مختلف و دارو در میان سوری‌ها پخش می شد. او ضمن سپاس از جمهوری ایرلند و نروژ برای مشارکت در تهیه پیش نویس قطعنامه گفت: «این امر بیش از هر چیز به خاطر همکاری ایالات متحده و روسیه که بطور دیپلماتیک با یکدیگر کار کردند و به توافقی رسیدند که نیاز انسانی مردم سوریه را برطرف میکند، امکانپذیر شد». باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، نیز ابراز امیداری کرد که شورا بتواند در نهایت راه حل سیاسی برای فرونشاندن و برقراری ثبات در سوریه بیابد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG