لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۵

آسیبی که جنگ یمن به آثار باستانی وارد کرد؛ موزه‌ها در تکاپوی حفظ میراث فرهنگی کشور


موزه تعز- یمن
موزه تعز- یمن

یک مجسمه برنزی از خدای پادشاهی سبا که در اتاقی تاریک در موزه ملی صنعا نگهداری می‌شود، از معدود آثار تاریخی است که در جنگ یمن آسیبی ندیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موزه صنعا به طرز معجزه‌آسایی از بمباران عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جنگ علیه حوثی‌ها حفظ شد.

بیشتر مجموعه موزه به انبارهای امنی منتقل شد که به گفته یک کارشناس، بر اساس استانداردهای بین‌المللی و علمی ساخته شده است.

با این حال، به نوشته رویترز آسیبی که جنگ به میراث فرهنگی این کشور وارد کرده است اغلب در تلفات غیرنظامیان و شرایط بحرانی کمرنگ جلوه داده می‌شود.

مدیر موزه تغز به خبرگزاری رویترز گفته است که بمباران به ساختمان‌ها آسیب زده است، آثار موزه به غارت رفته است، و انبارها آتش گرفته‌اند.

اداره کل آثار باستانی و موزه‌های یمن با صندوق میراث جهانی همکاری می‌کند تا بخشی از ساختمان‌ها را مرمت کنند.

اما این موزه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از مجموعه خود را از دست داده است. برخی از آثار دزدیده شده از بازارهای محلی بازیابی شده‌اند و داوطلبان نیز تعدادی دیگر از آثار را بازگردانده‌اند.

با این حال، رئیس آثار باستانی موزه تعز می‌گوید تعدادی از آثار به خارج از این منطقه برده شده‌اند. به گفته او، بردن این آثار به خارج از کشور تنها از افرادی برمی‌آید که ارتباطات بین‌المللی گسترده‌ای دارند.

XS
SM
MD
LG