لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

بازرسان سازمان ملل متحد رژیم مادورو را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم می‌کنند


مردی در برابر پلیس که مانع یک راهپیمایی به دعوت خوان گوایدو، رهبر مخالفان، در کاراکاس در ونزوئلا، شده زانو زده است. ۱۰ مارس ۲۰۲۰
مردی در برابر پلیس که مانع یک راهپیمایی به دعوت خوان گوایدو، رهبر مخالفان، در کاراکاس در ونزوئلا، شده زانو زده است. ۱۰ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بازرسان سازمان ملل متحد می‌گویند که دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا با انجام اقداماتی شامل قتل، شکنجه، و دیگر قساوت‌ها، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

بازرسان مستقل منصوب شده توسط «شورای حقوق بشر»، نهاد ارشد حقوق بشری سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در گزارشی گفتند که «زمینه‌های معقولی» وجود دارد که بر اساس آن بتوان به این باور رسید که مادورو و وزیران دفاع و کشور او از جنایاتی که نیروهای امنیتی و سازمان‌های اطلاعاتی دولتی مرتکب شدند، آگاهی داشته‌اند.

در این گزارش ذکر شده است که آنها به قصد ساکت کردن مخالفان به جنایاتی شامل اعدام‌های فراقانونی، ناپدید کردن افراد، بازداشت‌های خودسرانه، و شکنجه دست زده‌اند. بنا بر این گزارش، از آن جا که مقام‌های ارشد ونزوئلا بر نیروهای امنیتی و سازمان‌های اطلاعاتی کنترل داشتند، مسئولیت متوجه آنها است.

مبنای این گزارش ۳ هزار پرونده و بیش از ۲۷۰ مصاحبه با قربانیان، شاهدان، مقام‌های پیشین، وکلا، و اسناد محرمانه است.

این گزارش احتمالا موجب افزایش موشکافی جهانی درباره دولت مادورو خواهد شد. از سال ۲۰۱۳ که مادورو قدرت را در دست گرفت، ونزوئلا شاهد تورم افسارگسیخته، سرکوب خشونت‌بار دولتی، و مهاجرت و گریختن میلیون‌ها شهروند آن کشور به کشورهای همسایه برای نجات یافتن از آشوب و هرج و مرج بوده است.

ایالات متحده و ده ها کشور دیگر جهان خوان گوایدو، رهبر مخالفان، را رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا می‌دانند.

«شورای حقوق بشر» سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۴ این کمیته حقیقت‌یاب را مامور تحقیقات در این باره کرده بود، اما آنها اجازه ورود به ونزوئلا را پیدا نکردند.

ماده ۷ معاهده سازمان ملل متحد که به تاسیس دادگاه جرائم بین المللی منجر شد، جنایت علیه بشریت را اقدامی که بخشی از «حمله گسترده یا برنامه‌ریزی شده علیه هر جمعیت غیرنظامی» است، تعریف کرده است.

XS
SM
MD
LG