لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد: تعطیلی اجباری مدارس بخاطر کرونا، جهان را با یک «فاجعه نسلی» روبرو کرده است


دو نوجوان ۱۲ ساله آمریکایی در حال آموزش آنلاین در خانه در ایالت واشنگتن. ۱۱ مارس ۲۰۲۰
دو نوجوان ۱۲ ساله آمریکایی در حال آموزش آنلاین در خانه در ایالت واشنگتن. ۱۱ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید با تعطیلی اجباری مدارس به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، جهان با یک «فاجعه نسلی» روبرو است.

آقای گوترش این سخنان را در یک کنفرانس ویدئویی برای راه اندازی کارزار تازه سازمان ملل متحد موسوم به «آینده ما را نجات دهید» عنوان کرد. هدف از این کارزار ابقاء و تقویت آموزش رسمی در جهانِ پسا همه‌گیری ویروس کرونا است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که تا نیمه ژوئیه بیش از یک میلیارد کودک در دست کم ۱۶۰ کشور جهان از تحصیلات رسمی محروم شده اند و دست کم ۴۰ میلیون کودک امکان دریافت آموزش پیش‌دبستانی را نداشته اند.

گوترش افزود دانش آموزان معلول، اعضای گروه های اقلیت یا محروم، و پناهجویان و آوارگان از جمله گروه‌های با خطر بالای از دست دادن فرصت تحصیلات هستند.

دبیرکل سازمان ملل یادآوری کرد که جهان حتی پیش از همه گیری ویروس کرونا، با ۲۵۰ میلیون محروم از آموزش، با «بحران یادگیری» روبرو بود: «اکنون ما با فاجعه ای نسلی روبرو هستیم که می تواند قابلیت های بی شمار انسانی را ضایع، دهه‌ها پیشرفت را تضعیف، و نابرابری‌های ریشه‌دار را تشدید کند.»

گوترش گفت بازگشت دانش آموزان به کلاس های درس پس از مهار شیوع کووید-۱۹ «باید اولویت اصلی باشد.» او خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در آموزش از جمله در «آموزش و زیرساخت دیجیتال» در کشورهای کم درآمد شد؛ کشورهایی که پیش از همه‌گیری ویروس کرونا با کسری بودجه سالانه ۱۵۰۰ میلیارد دلاری روبرو بوده اند.

XS
SM
MD
LG