لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

نشست ژنو درباره افغانستان؛ اتحادیه اروپا ۱.۲ میلیارد یورو به آن کشور کمک می‌کند


نشست ژنو ۲۰۲۰ درباره افغانستان برگزار شد

دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست ژنو برای ایجاد فضای مناسب در گفت‌وگوهای صلح دوحه با طالبان، خواستار «آتش بس فوری و بدون قید و شرط» در افغانستان شد. اتحادیه اروپا نیز متعهد شد که در چهار سال آینده ۱.۲ میلیارد یورو به افغانستان کمک کند.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در نشست بین‌المللی ژنو برای کمک به افغانستان، یک روند صلح فراگیر را که در آن زنان، جوانان، و قربانیان این درگیری‌ها به شکل مناسب و معناداری نمایندگی شده باشند «بهترین امید برای صلح پایدار» دانست.

او در ادامه گفت: «پیشرفت به سمت صلح به توسعه کل منطقه کمک می‌کند و گامی حیاتی در جهت بازگشت ایمن، منظم، و آبرومندانه میلیون‌ها افغان آواره است.»

در همین حال اتحادیه اروپا روز سه شنبه متعهد شد طی چهار سال آینده ۱.۲ میلیارد یورو به افغانستان کمک کند. جوتا اورپیلاینن، نماینده اتحادیه اروپا، در این باره گفت که اتحادیه اورپا کمک ۱.۲ میلیارد یورویی خود را، که در سال ۲۰۱۶ متعهد شده بود، برای یک دوره چهارساله دیگر تمدید می‌کند.

دومین روز از نشست سالانه ژنو با موضوع افغانستان روز سه‌شنبه چهارم آذرماه با حضور مقامات ارشد جامعه بین المللی، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

وزیر خارجه آمریکا اول آذر در قطر و در جریان دیدار با هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان گفته بود که ایالات متحده برای رسیدن به توافق صلح با آن گروه اسلامگرا «در کنار می‌نشیند و هر جا که لازم باشد کمک می‌کند.»

طالبان و دولت افغانستان مذاکرات صلح را برای نخستین بار در سپتامبر، و به دنبال توافق آمریکا با آن گروه در فوریه سال گذشته، آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG