لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

وزیر خارجه آمریکا: برای رسیدن به توافق صلح در افغانستان هر جا لازم باشد کمک می‌کنیم


مایک پمپئو در قطر
مایک پمپئو در قطر

بخش انگلیسی صدای آمریکا – وزیر خارجه آمریکا روز شنبه اول آذر در قطر و در جریان دیدار با هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان گفت ایالات متحده برای رسیدن به توافق صلح با آن گروه اسلامگرا «در کنار می‌نشیند و هر جا که لازم باشد کمک می‌کند.»

طبق شنیده‌های خبرنگارانی که در محل حاضر بودند، مایک پمپئو در جریان این دیدار که در دوحه انجام شد گفت: «من بسیار علاقمند هستم که نظرات شما را در مورد این که چطور می‌توانیم احتمال نتیجه موفقیت‌آمیز، که می‌دانم (هدف) مشترک است، را افزایش دهیم.»

آقای پمپئو همچنین با مذاکره‌کنندگان گروه طالبان در پایتخت قطر نیز دیدار کرد. این دیدار در حالی صورت گرفت که ایالات متحده روند خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را، که از سال ۲۰۰۱ و حمله به افغانستان در آن کشور حضور داشته‌اند، تسریع کرده است.

طالبان و دولت افغانستان مذاکرات صلح را برای نخستین بار در سپتامبر، پس از توافق آمریکا با آن گروه در فوریه سال گذشته، آغاز کردند. آمریکا توافق کرده است در ازای دادن تضمین‌های امنیتی و تعهد طالبان به آغاز مذاکره، همه نظامیان خارجی را از افغانستان خارج کند.

آقای پمپئو با مذاکره‌کنندگان گروه طالبان در قطر دیدار کرد
آقای پمپئو با مذاکره‌کنندگان گروه طالبان در قطر دیدار کرد

وزیر خارجه آمریکا همچنین در طول اقامت خود در دوحه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر قطر و معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه آن کشور عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس دیدارو درباره همکاری‌های مشترک در حوزه دفاعی و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کرد.

قطر آخرین مقصد مایک پمپئو در تور ۱۰ روزه سفرهای خارجی او، پیش از سفر به عربستان سعودی است. وی پیشتر در فرانسه، ترکیه، گرجستان، اسراییل، امارات متحده عربی با مقام‌های ارشد آن کشورها درباره مسائل مهم دوجانبه و بین‌المللی گفت‌وگو کرده بود.

XS
SM
MD
LG