لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

آمریکا: روسیه نیت واقعی خود را از اعزام نیروها به مرز اوکراین پنهان می‌کند


جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا - آرشیو
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا - آرشیو

آمریکا و متحدانش روسیه را به پنهان کردن نیت واقعی خود از انباشت نیروهای نظامی در مرز روسیه با اوکراین متهم کردند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، ایالات متحده این موضوع را پس از مشورت با متحدانش درباره افزایش تنش‌ها در آن منطقه اعلام کرد.

مقامات آمریکایی روز جمعه از اعلام جزئیات تعداد نیروها و انواع نیروهای روسی که در نزدیکی قلمروی اوکراین جمع شده‌اند، خودداری کردند. اما آنها گفتند که اقدامات روسیه هم تحریک‌آمیز و هم بی‌ثبات‌کننده است.

ایالات متحده می گوید تحرکات نظامی روسیه در نزدیکی خاک اوکراین صرفا یک تمرین نظامی نیست.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، روز جمعه ۲۰ فروردین به خبرنگاران گفت: «معتقد نیستیم که روس ها درباره کاری که مشغول انجام آن هستند، کاملا شفاف بوده اند.»

جان کربی گفت نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی خاک اوکراین حضور گسترده‌ای دارند و از سال ۲۰۱۴ مشابه چنین حضوری رخ نداده است. وی گفت که اقدامات مشابه قبلی مسکو، نتایج خوبی برای همسایگان روسیه نداشته است.

در همین حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته است: «ما آزادیم که نیروهای مسلح و هر واحد [نظامی] خود را در سراسر کشور روسیه و به اختیار خود، حرکت دهیم.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز در توئیتر نوشت روسیه باید در خصوص تحرکات نیروهایش شفاف باشد و تنش زدایی کند. او این توئیت را روز جمعه و پس از گفتگو با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا منتشر کرد. او اضافه کرد که همراه با شرکا در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، «ما گام های بعدی [روسیه] را از نزدیک زیر نظر خواهیم داشت.» وزیر خارجه فرانسه نیز از روسیه خواست «تحریکات خود را متوقف کند» و تنش ها را فورا کاهش دهد.

در پی افزایش نگرانی ها از تهاجم احتمالی نظامی روسیه به اوکراین، وزارت خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا، دو کشتی جنگی را تا چند روز دیگر و از طریق تنگه بسفر به دریای سیاه می فرستد.

XS
SM
MD
LG