لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

بریتانیا، آلمان، و فرانسه: غنی‌سازی ۲۰ درصدی توسط ایران دیپلماسی جدید با دولت آینده آمریکا را به خطر می‌اندازد


از راست: وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه
از راست: وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه

بریتانیا، فرانسه، و آلمان روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه اعلام کردند در حالی که اواخر ماه جاری میلادی دولت جدیدی در آمریکا روی کار می‌آید، تصمیم ایران برای آغاز دوباره غنی‌سازی در سطح ۲۰ درصد، خطر تضعیف امیدها به احیای دیپلماسی با تهران را به همراه دارد.

تهران اوایل این هفته اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را در تاسیسات زیرزمینی فردو پیش خواهد برد. به نوشته رویترز، این اقدام ایران که ناقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ آن کشور با قدرت‌های جهانی است، ممکن است تلاش‌های جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، برای پیوستن به توافق هسته‌ای برجام را پیچیده کند.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، اقدام روز دوشنبه جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی در فردو را تلاش آشکار رژیم ایران در راستای تشدید کارزار باج‌خواهی هسته‌ای عنوان کرد.

در نخستین واکنش به اقدام جمهوری اسلامی، بنیامین نتانیاهو‌ نخست وزیر اسرائیل، این اقدام رژیم ایران را به معنی توسعه برنامه هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی دانست. همچنین، اتحادیه اروپا در واکنش به اخبار افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران آن را نقض چشمگیر تعهدات توسط آن کشور دانست.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۲ آذر گفته بود که اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

XS
SM
MD
LG