لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

واکنش اتحادیه اروپا به خبر آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی در فردو: این نقض چشمگیر تعهدات توسط ایران است


مقر اتحادیه اروپا در شهر بروکسل در کشور بلژیک

اتحادیه اروپا در واکنش به اخبار افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران آن را نقض چشمگیر تعهدات توسط آن کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۵ دی ماه گفت که چنان‌چه خبر اعلام‌شده مبنی بر غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران «تایید شود، این امر به مثابه نقض چشمگیر تعهدات ایران خواهد بود.»

این سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا افزود: «همه اعضا مایلند که این توافق [برجام] زنده نگه داشته شود و این توافق تا زمانی زنده است که همه اعضا به تعهدات خود عمل کنند.»

ساعاتی بعد از واکنش اتحادیه اروپا،‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای به کشورهای عضو اطلاع داد:‌ «ایران از امروز تزریق اورانیوم-۲۳۵، که تا سقف ۴.۱ درصد غنی شده است، به شش آبشار سانتریفوژ در تاسیسات غنی سازی سوخت فردو را آغاز کرد تا غنی‌سازی را تا سقف ۲۰ درصد افزایش دهد.»

در نخستین واکنش، به اقدام جمهوری اسلامی در آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در سایت فردو، بنیامین نتانیاهو‌ نخست وزیر اسرائیل، این اقدام رژیم ایران را به معنی توسعه برنامه هسته‌ای نظامی جمهوری اسلامی دانست.

حساب رسمی نخست وزیری اسرائیل در توئیتر روز دوشنبه ۱۵ دی به نقل از آقای نتانیاهو نوشت: «تصمیم ایران برای ادامه نقض تعهدات خود، افزایش سطح غنی‌سازی، و افزایش توانایی صنعتی برای غنی‌سازی اورانیوم به صورت زیرزمینی، به جز تداوم‌ قصد رژیم برای توسعه برنامه هسته‌ای نظامی معنای دیگری ندارد.»

آقای نتانیاهو افزوده است: «اسرائیل به ایران اجازه تولید سلاح هسته‌ای نمی‌دهد.»

از چندماه پیش، کشورهای اروپایی عضو برجام نسبت به افزایش احتمالی فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی هشدار داده بودند. براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵،‌ جمهوری اسلامی مجاز به سقف تولید ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۳.۷ درصد است. اما براساس گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران حجم اورانیم غنی‌سازی شده را به ده برابر افزایش داده و سطح غنی‌سازی را نیز از ۴.۵ درصد گذرانده است.

پرزیدنت ترامپ بارها هشدار داده که ایالات متحده اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد. مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هم بارها گفته که فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی برای محدودیت بلندپروازی‌های هسته‌ای رژیم ایران است و او همچنین سه‌شنبه ۲۵ آذر گفت سیاستی که آمریکا در قبال ایران انجام داد،‌ سیاست درستی بود و ابراز امیدواری کرد کشورهای جهان همین راه را ادامه دهند.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۲ آذر گفته بود که اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

آسوشیتدپرس پیشتر از گام‌های ایران در نقض توافق هسته‌ای موسوم به برجام خبرداده بود.
XS
SM
MD
LG