لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

انتقاد واشنگتن از رویکرد پکن در برابر تایوان؛ ناوگروه ایالات متحده وارد دریای جنوبی چین شد


ناو هواپیمابر یو اس اس تئودور روزولت (آرشیو)
ناو هواپیمابر یو اس اس تئودور روزولت (آرشیو)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه ۴ بهمن در بیانیه‌ای از اقدامات ادامه‌دار چین برای ارعاب همسایگانش، از جمله تایوان، ابراز نگرانی کرد و از پکن خواست به اعمال فشار نظامی، دیپلماتیک، و اقتصادی بر تایوان پایان دهد و به گفت‌وگو‌های بامعنا با نمایندگان تایوانی که به صورت دموکراتیک انتخاب شده‌اند، بپردازد.

وی گفت: «ما برای پیشبرد کامیابی، امنیت، و ارزش‌های مشترکمان در منطقه هند-آرام، که شامل تعمیق روابطمان با تایوان دموکراتیک است، در کنار دوستان و متحدانمان هستیم. ایالات متحده به حمایت از راه حلی مسالمت‌آمیز برای مسائل مربوط به تایوان و سرزمین اصلی چین، متناسب با آرمان‌ها و منافع مردم تایوان، ادامه می‌دهد.»

آقای پرایس در پایان بیانیه خود تاکید کرد که «ایالات متحده تعهدات دیرینه خود را در سه بیانیه، قانون روابط تایوان، و تضمین‌های شش‌گانه حفظ می‌کند و به کمک به تایوان برای حفظ توانایی کافی دفاع از خود ادامه می‌دهد. تعهد ما به تایوان خدشه‌ناپذیر بوده و در جهت حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان و در داخل منطقه است.»

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه از قول ارتش ایالات متحده گزارش داد که در میانه تنش بین چین و تایوان که موجب نگرانی واشنگتن شده است، ناوگروهی به رهبری ناو هواپیمابر یو اس اس تئودور روزولت به منظور ارتقای «آزادی دریاها» وارد دریای جنوبی چین شده است.

بنا بر اعلام مرکز فرماندهی هند-آرام ارتش آمریکا، این ناوگروه روز شنبه - یعنی در همان روزی که تایوان تعدی بمب‌افکن‌ها و جت‌های جنگنده چین به حریم هوایی خود در نزدیکی جزایر پراتاس را گزارش کرد - به منظور انجام عملیات معمول جهت تصمین آزادی دریاها، وارد دریای جنوبی چین شده است.

XS
SM
MD
LG