لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

دیده‌بان حقوق بشر سوریه از حملات احتمالی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه خبر داد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

گزارش‌ها حاکی از حملات احتمالی اسرائیل به مواضع و نیروهای شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است اعلام کرد حملات احتمالی اسرائیل مواضع و نیروهای شبه نظامیان مورد حمایت ایران را هدف قرار گرفته است.

اسرائیل به ندرت درباره چنین گزارش‌هایی اظهار نظر می کند. اما به نظر می‌رسد که بسیاری از این حملات، که حضور نظامی ایران در سوریه را هدف قرار داده، از سوی اسرائیل بوده است. به گفته رژیم سوریه اسرائیل تنها در دو ماه گذشته دست‌کم هشت حمله هوایی را در سوریه انجام داده که آخرین آنها در اواخر ماه ژوئن بوده است.

تایم اسرائیل نیز گفتگوی رامی عبدالرحمن، رئیس اداره نظارت بر حقوق بشر سوریه، با خبرگزاری فرانسه را منتشر کرده که در آن او گفته دست‌کم شش موشک اسرائیلی به چند نقطه که به نیروهای رژیم اسد و طرفدار ایران در جنوب سوریه تعلق داشت، ‌برخورد کرده است.

همچنین نیروهای نظامی جدا شده از ارتش سوریه به رویترز گفتند که هدف این حملات، یک انبار بزرگ مهمات نیروهای ایرانی در جبل المنه در نزدیکی شهر الکِسوَه بوده است.

ایران متحد اصلی رژیم سوریه در جنگ داخلی طی یک دهه اخیر است. اسرائیل، ایران را یک تهدید منطقه‌ای می‌داند و اعلام کرده است که از حضور دائمی نظامی ایران در سوریه جلوگیری خواهد کرد.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل چندی پیش به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

از سوی دیگر در ماه‌های اخیر مقامات اسرائیلی ابراز نگرانی کرده‌اند که حزب‌الله لبنان، که یک گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران است، در سوریه فعالیت می کند و در تلاش است تا تاسیساتی را برای تولید موشک‌هایی با هدف‌زنی دقیق تولید کند. در همین حال تنش‌ها در مرز اسرائیل و لبنان نیز افزایش یافته است.

گروه حزب‌الله لبنان که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران ایران تشکیل شد، از سوی دولت ایالات متحده به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده و در فهرست تحریم‌های ضد تروریسم واشنگتن قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG