لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

در حملات هوایی شبانه به یک انبار مهمات سوریه ۹ تن کشته شدند


نمایی از مصياف
نمایی از مصياف

بنا بر گزارش‌های منتشره، در حمله هوایی پنجشنبه شب (۱۵ خرداد) به یک انبار مهمات در سوریه ۹ نفر کشته شدند. این حملات به هواپیماهای اسرائيلی نسبت داده شده است.

نشریات اسرائيلی روز جمعه گزارش دادند که هدف بمباران شده در مصیاف، واقع در شمال سوریه قرار داشته، و هواپیماها از آسمان لبنان به آن حمله کرده‌اند.

روزنامه تایمز اسرائيل می نویسد که طبق گزارش‌های رسیده از سوریه، این حمله موجب تخریب گسترده شده است. گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، که اخبار خود را از فعالان سوری مخالف دولت بشار اسد می گیرد، گفته است در این حمله هوایی ۹ نفر کشته شدند که از آن میان چهار نفر سوری هستند و بقیه تابعیت نامعلوم دارند. احتمال می رود شمار کشته شدگان افزایش یابد.

خبرگزاری دولتی سانا در سوریه نیز از فعال شدن سیستم پدافند هوایی سوریه خبر داد. در گذشته نیز چندین حمله هوایی مرگبار دیگر علیه اهداف ایران و گروه های شبه نظامی آن در سوریه، به اسرائيل نسبت داده شده است.

مصیاف، که گفته می شود ایران حضور پر رنگی در آن دارد، در گذشته نیز هدف حملات هوایی قرار گرفته بود. به نوشته تایمز اسرائيل، تاسیسات مصیاف در چند کیلومتری پدافند هوایی اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ (تحت کنترل روسیه) قرار دارد اما گفته می شود هیچکدام از آنها ظاهرا برای دفع حمله مورد استفاده قرار نگرفت.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را نیز علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل چندی پیش به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG