لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

رسانه‌های سوریه: شبه‌نظامیان وابسته به ایران سعی در تغییر بافت جمعیتی استان دیرالزور دارند


نمایی از درعا در جنوب سوریه
نمایی از درعا در جنوب سوریه

رسانە‌های سوریە گزارش می‌دهند کە شبە نظامیان وابستە بە ایران در استان دیر الزور با مجبور کردن برخی ساکنان بە ترک مناطق خود تلاش می‌کنند بافت جمعیتی آن را تغییر دهند.

سوران خاطری، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از اربیل در گزارشی می‌گوید وبسایت «الهال نت» گزارش دادە کە شبە‌نظامیان وابستە بە ایران در استان دیر الزور در شرق سوریە، ساکنان این منطقە را بە بهانەهای مختلفی از جملە ارتباط با داعش یا مخالف با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریە وادار به ترک محل می‌کنند و سپس املاک آنها را تصرف می‌کنند.

طبق این گزارش، این گروەهای شبە نظامی همچنین خانە و املاکی را نیز کە مالکان آنها هنوز بازنگشتەاند بە تصرف خود درآورده و تلاش می‌کنند کە تا حد امکان ساکنان این منطقە را بە گراییدن بە مذهب تشیع و عضویت در گروەهای شبە نظامی ترغیب کنند. گروەهای شبە نظامی کارگزار جمهوری اسلامی مساجد را بە مراکز تبلیغ تشیع و جذب نیرو برای خود تبدیل کردەاند.

مقامات نیروهای سوریە دمکراتیک هم پیمان نیروهای ائتلاف در شمال شرق سوریە آوارە شدن روزانە مردم از مناطق تحت کنترل این شبە نظامیان را تایید کردەاند.

ساکنان این منطقە بە وبسایت الهال نت گفتەاند ١٢ گروە شبە نظامی وابستە بە جمهوری اسلامی در مناطق تحت کنترل دولت بشار اسد در استان دیر الزور و رقە مستقر هستند و وضعیت کنونی این مناطق با دوران داعش تفاوت چندانی ندارد.

بر اساس آن‌چە کە وبسایت الهال نت بە نقل از منابع خود نوشتە، هدف اصلی این گروەهای شبە نظامی تامین امنیت مناطق نزدیک بە راە زمینی است کە عراق را از طریق ابوکمال بە سوریە متصل می‌کند و این گروەها از آن برای انتقال نیرو و تسلیحات نظامی استفادە می‌کنند.

بە گفتە کارشناسان منطقە، ایران سعی دارد بە منظور انتقال تسلیحات و نیروهای وابستە، تهران را بە وسلیە یک راە زمینی از طریق عراق و سوریە بە لبنان متصل کند، راهی کە بە هلال شیعی شناختە شدە است. پایگاەها و کاروان‌های تسلیحاتی گروەهای شبە نظامی وابستە به تهران در استان دیرالزور سوریە بارها هدف حملات هوایی آمریکا و اسرائیل قرار گرفتە‌اند.

نیروهای ارتش سوریە و گروەهای شبە نظامی کارگزار جمهوری اسلامی با پشتیبانی هوایی روسیە سال ۲۰۱۶ مناطقی از استان دیرالزور و رقە را پس از شکست داعش دوبارە بە کنترل خود در آوردند.

XS
SM
MD
LG