لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

رسانه رسمی سعودی: نیروهای ائتلاف یک پهپاد و یک قایق مملو از مواد منفجره حوثی‌ها را منهدم کردند


عربستان سعودی بارها تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای گروه حوثی را به نمایش درآورده است.
عربستان سعودی بارها تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای گروه حوثی را به نمایش درآورده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری آن کشور که در یمن می‌جنگد، یک پهپاد و یک قایق کنترل از راه دور مملو از مواد منفجره متعلق به حوثی‌های مورد حمایت ایران را رهگیری و منهدم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ یمن، یک پهپاد را که مملو از مواد منفجره بود، در فرودگاه بین‌المللی ابها رهگیری کرده است.

بنابر این گزارش سخنگوی ائتلاف اعلام کرده که قطعاتی از لاشه این هواپیمای بدون سرنشین در فرودگاه به زمین افتاده است، اما هیچ صدمه‌ای وارد نکرده است.

سخنگوی این ائتلاف درباره یک فروند قایق انتحاری مملو از مواد منفجره که از راه دور کنترل می‌شد و روز یکشنبه در جنوب دریای سرخ رهگیری شد، نیز گفت که این قایق تهدیدی برای امنیت منطقه ای و بین المللی در مسیرهای حمل و نقل و تجارت جهانی است.

عربستان سعودی این پهپاد و قایق را متعلق به شبه نظامیان حوثی که مورد حمایت ایران هستند معرفی کرده است. سخنگوی ائتلاف نیز اعلام کرد که این ائتلاف به اجرای تمام اقدامات بازدارنده علیه این شبه نظامیان تروریستی ادامه خواهد داد.

پیشتر عربستان سعودی اعلام کرده بود که اسلحه مورد استفاده حوثی‌ها توسط جمهوری اسلامی تامین می‌شود.

آمریکا و برخی از کشورهای خاورمیانه، اقدامات جمهوری اسلامی، از جمله حمایت مالی و تسلیحاتی از شورشیان یمن، حزب الله لبنان، شبه نظامیان در عراق و دیگر کشورها را دخالت در امور این کشورها و عامل بر هم زدن ثبات منطقه می‌دانند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز پیشتر گفته بود که اگر شورای امنیت نتواند تا قبل از ۱۸ اکتبر تحریم تسلیحاتی را تمدید کند،‌ ایران قادر خواهد بود آزادانه به خرید و فروش این جنگ‌افزارها بپردازد و در آن صورت، درگیری‌ها در مکان‌هایی مانند سوریه و یمن قطعا تشدید خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که به عنوان دیپلمات ارشد دولت پرزیدنت ترامپ در ماه‌‌های اخیر برای جلوگیری از لغو تمدید تسلیحاتی جمهوری اسلامی مشغول فعالیت دیپلماتیک بوده است، به تازگی گفت که «با انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، بزرگترین حامی حکومتی تروریسم، یکی از بزرگترین تاجران اسلحه جهان خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG