لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

نماینده آمریکا در سازمان ملل: سلاح‌هایی که ایران برای حوثی‌ها می‌فرستد باعث طولانی‌تر شدن درگیری‌ها می‌شود


کلی کرفت
کلی کرفت

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل با اشاره به تازه‌ترین محموله اسلحه فرستاده شده توسط رژیم ایران برای حوثی‌ها، جمهوری اسلامی را عامل طولانی‌تر شدن درگیری‌ها در یمن دانست.

کلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، روز سه شنبه ۷ مرداد در یک پیام توئیتری نوشت که یک ماه پیش، نیروهای آمریکا و متحدانش، یک شناور را، که سلاح های ایرانی را به قلمرو حوثی ها حمل می‌کرد، در نزدیکی سواحل یمن توقیف کردند.

او با اشاره به این که محموله این شناور اسلحه ایرانی - شامل موشک‌های زمین به هوا، موشک‌های ضد تانک و زمینی، و دیگر سلاح‌های پیشرفته - برای حوثی‌ها بود، نوشت: «تلاش ایران برای مسلح کردن حوثی‌ها تنها به طولانی‌تر شدن درگیری‌ها می‌انجامد.»

جمهوری اسلامی ایران از شورشیان حوثی در یمن حمایت می‌کند. آمریکا و برخی از کشورهای خاورمیانه، اقدامات جمهوری اسلامی، از جمله حمایت مالی و تسلیحاتی از شورشیان یمن، حزب الله لبنان، شبه نظامیان در عراق و دیگر کشورها را دخالت در امور این کشورها و عامل بر هم زدن ثبات منطقه می‌دانند.

پیام توئیتری نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در حالی منتشر شده است که ایالات متحده تلاش می‌کند مانع انقضای تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران شود. آمریکا و برخی از کشورهای منطقه معتقدند که ایران همین حالا هم با ارسال سلاح به شبه نظامیان مورد حمایت خود در دیگر کشورها این تحریم‌ها را رعایت نمی‌کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که در هفته ‌های اخیر برای جلوگیری از لغو تمدید تسلیحاتی جمهوری اسلامی رایزنی کرده است، در گفت و گو با نشریه هیل گفت: با انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، بزرگترین حامی حکومتی تروریسم، یکی از بزرگترین تاجران اسلحه جهان خواهد شد.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز پیشتر گفته بود که اگر شورای امنیت نتواند تا قبل از ۱۸ اکتبر تحریم تسلیحاتی را تمدید کند،‌ ایران قادر خواهد بود آزادانه به خرید و فروش این جنگ‌افزارها بپردازد و در آن صورت، درگیری‌ها در مکان‌هایی مانند سوریه و یمن قطعا تشدید خواهد شد.

XS
SM
MD
LG