لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

سازمان «گزارشگران بدون مرز» از ولیعهد عربستان سعودی در ارتباط با قتل خاشقجی شکایت کرد


محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که در نشست دو ماه پیش شورای همکاری خلیج فارس به عنوان نماینده عربستان شرکت کرده بود- عکس آرشیو
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که در نشست دو ماه پیش شورای همکاری خلیج فارس به عنوان نماینده عربستان شرکت کرده بود- عکس آرشیو

سازمان بین المللی «گزارشگران بدون مرز» که وضعیت جهانی رسانه‌ها را رصد می‌‌کند، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، و چند مقام ارشد دیگر آن کشور را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده و شکایتی را علیه آنها در آلمان ثبت کرده است.

به گزارش رویترز در روز سه شنبه ۱۲ اسفند، شکایت ۵۰۰ صفحه ای که روز دوشنبه تسلیم دادستانی آلمان در دادگاه فدرال کارلسروهه شد، به اتهامات بازداشت بیش از ۳۰ روزنامه نگار و قتل جمال خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در کنسولگری عربستان در استانبول اشاره شده است. خاشقجی در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید.

یک گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا که روز جمعه ۸ اسفند منتشر شد، اشاره کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیات «گرفتن و یا قتل» جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض، در کنسولگری سعودی در استانبول را تایید کرده بود.

پیشتر نیز کارشناس ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد که سرپرستی تحقیقات آن سازمان در مورد قتل جمالی خاشقجی را بر عهده داشت، روز جمعه ۸ اسفند از دولت ایالات متحده خواست ولیعهد سعودی را به دلیل دست داشتن در قتل آن روزنامه‌نگار منتقد ریاض تحت تحریم قرار دهد.

عربستان هرگونه دست داشتن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی را تکذیب کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه هشتم اسفند، پس از انتشار عمومی گزارش اطلاعاتی در مورد کشته شدن جمال خاشجقی، ۷۶ شهروند عربستان سعودی را در فهرست محدودیت صدور روادید قرار داد. همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز ۱۷ شهروند عربستان را تحریم کرد. دولت آمریکا، ولعیهد عربستان سعودی را تحریم نکرده است.

XS
SM
MD
LG