لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

گزارش اطلاعاتی آمریکا: عملیات «گرفتن و یا قتل جمال خاشقجی» با تأیید محمد بن سلمان صورت گرفته بود


Prince Mohammed bin Salman Al Saud, Crown Prince,
Prince Mohammed bin Salman Al Saud, Crown Prince,

یک گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا که روز جمعه ۸ اسفند منتشر شد می گوید محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیات «گرفتن و یا قتل» جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض، در کنسولگری سعودی در استانبول را تایید کرده بود.

دفتر «رئیس اطلاعات ملی آمریکا»، مقامی که ریاست جامعه اطلاعاتی آمریکا را برعهده دارد، در گزارشی که روز جمعه ۸ اسفند از طبقه بندی محرمانه خارج شد، نوشت: «ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، یک عملیات در استانبول ترکیه برای گرفتن یا کشتن روزنامه نگار، جمال خاشقجی، را تایید کرده است.»

ساعتی بعد از انتشار این گزارش، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه هشتم اسفند، ۷۶ شهروند عربستان سعودی را در فهرست محدودیت صدور روادید قرار داد. همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز ۱۷ شهروند عربستان را تحریم کرد.

وزارت خارجه عربستان سعودی شامگاه جمعه با صدور بیانیه ای در واکنش به گزارش اطلاعاتی آمریکا، دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در پرونده قتل جمال خاشقجی را رد کرد.

جمال خاشقجی که دارای اقامت دائم ایالات متحده بود، برای روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مطلب می نوشت و در سال ۲۰۱۸ بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان سعودی، به قتل رسید.

محمد بن سلمان، فرزند ملک سلمان، پادشاه عربستان، از قدرت بسیاری برخوردار است. او تاکنون دست داشتن در قتل خاشقجی را پیشتر تکذیب کرده است. عربستان همچنین ابتدا قتل خاشقجی در کنسلوگری عربستان را تکذیب می کرد اما بعدا مجبور به پذیرش آن شد.

این گزارش نهاد اطلاعاتی آمریکا که روز جمعه منتشر شد، می گوید که این نتیجه گیری بر اساس کنترلی که ولیعهد عربستان بر تصمیم گیری های پادشاهی سعودی دارد، مداخله مستقیم یکی از مشاوران اصلی او، و اعضای تیم حفاظتی او در عملیات استانبول، و همچنین حمایت ولیعهد عربستان از استفاده از خشونت برای ساکت کردن ناراضیان خارج از کشور از جمله خاشقجی، استوار است.

ایوریل هینز، رئیس اطلاعات ملی دولت جو بایدن، پیشتر اعلام کرده بود که یک ارزیابی اطلاعاتی در مورد پرونده خاشقجی را منتشر می کند.

این گزارش جدید منتشر شده اطلاعاتی با گزارش قبلی محرمانه ای که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با اعضای کنگره در اواخر ۲۰۱۸ در میان گذاشت، همسو است. اما ترامپ با تقاضای قانونگذاران و گروه های حقوق بشری برای منتشر کردن یک نسخه ای که طبقه بندی نیست، مخالفت کرده بود. به نوشته رویترز، این موضوع منعکس کننده علاقه برای همکاری با ریاض در زمان افزایش تنش ها با ایران و ترویج فروش سلاح به عربستان بود.

XS
SM
MD
LG