لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

مصطفی کاظمی پس از دیدار با محمد بن سلمان: اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق به عربستان حمله شود


ولیعهد عربستان در کنار نخست وزیر عراق
ولیعهد عربستان در کنار نخست وزیر عراق

نخست وزیر عراق می‌گوید که اجازه نخواهد داد از کشور متبوعش به عنوان سکویی برای حمله یا تجاوز به خاک عربستان سعودی استفاده شود.

به گزارش «بلومبرگ»، مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در سفری به ریاض گزارش‌های مربوط به وقوع حملات به عربستان از خاک عراق را تکذیب کرده و گفته است: «نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم که از قلمرو عراق به پادشاهی عربستان تجاوز و یا حمله‌ای صورت بگیرد.»

نخست وزیر عراق، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین وارد ریاض شد و با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، دیدار و گفتگو کرد.

سفر کاظمی به سعودی در شرایطی است که ایران و گروه‌های شبه نظامی آن در عراق نفوذ بالایی دارند.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز ۷ اسفند، نوشته بود که منشاء حمله پهپادی که یک ماه قبل از آن (۴ بهمن) کاخ سطنتی در ریاض را هدف قرار داده بود، خاک عراق بوده است. آسوشیتدپرس این خبر را به نقل از یک مقام آمریکایی و یک مقام ارشد گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران گزارش کرده بود. به نوشته این خبرگزاری، مقام شبه نظامی عراقی که نامش منتشر نشد، گفته بود که قطعات پهپادها از ایران آمده بود و در عراق به هم وصل شد و از خاک عراق حمله به ریاض صورت گرفت.

به گزارش بلومبرگ در روز پنجشنبه ۱۲ فروردین، کاظمی پس از دیدار با محمد بن سلمان به خبرنگاران گفت طی چند ماه گذشته روابط دو جانبه عراق و عربستان در «جهت مثبت» و با شتاب بیشتری پیش رفته است و آنها بر بسیاری از موانع در مسیر روابط دو جانبه غلبه کرده اند.

عربستان سعودی همچنین موافقت کرده است که ۳ میلیارد دلار به یک صندوق سرمایه گذاری مشترک در عراق بدهد. کاظمی همچنین درباره نقش آمریکا در عراق گفت که دولتش از طریق گفتگوها با دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، وارد «یک مرحله جدید در روابط آمریکا-عراق» شده است. کاظمی گفت که دولت عراق می خواهد ساختار روابط با آمریکا را تغییر دهد و همزمان آن را حفظ کند.

به نوشته خبرگزاری دولتی عربستان، ریاض و بغداد موافقت کرده اند در زمینه انرژی های تجدید پذیر و بخش نفت و در چارچوب توافق های اوپک و اوپک پلاس، همکاری کنند. به نوشته این خبرگزاری، صندوق مشترک عراق و عربستان، سرمایه گذاری در عراق را با همکاری بخش خصوصی هر دو کشور تقویت می کند.

اولین سفر خارجی سال گذشته کاظمی، به ایران بود. نیروهای آمریکایی در عراق حضور دارند و با پیکارجویان داعش، در جنگ بوده اند. آمریکا و عراق قرار است به زودی گفتگوهای استراتژیک مهمی را آغاز کنند.

ایالات متحده امیدوار است عراق که به واردات انرژی از ایران وابسته است، جایگزینی برای این منبع بیابد و زیرساخت های خود در حوزه تولید برق را ارتقا دهد تا به خرید برق و گاز از ایران نیاز نداشته باشد. روز چهارشنبه، یک مقام عراقی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت که آمریکا معافیت مربوط به تحریم های ایران را برای بیشترین زمان ممکن تمدید کرده است تا بغداد بتواند بدون مجازات شدن، از ایران گاز وارد کند.

XS
SM
MD
LG