لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

گزارش رویترز از تغییر تاکتیک ایران در عراق؛ جمهوری اسلامی گروه‌های شبه‌نظامی کوچک و چابک تشکیل می‌دهد


شهر بغداد
شهر بغداد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از تغییر تاکتیک جمهوری اسلامی ایران در مورد نیروهای نیابتی در عراق خبر داده و گفته است که ایران، به جای تمرکز بر استخدام و تشکیل گروه‌های بزرگ، به استخدام شبه‌نظامیان کارآمد و وفادار و تشکیل گروه‌های کوچک و چابک روی آورده است.

این گزارش که روز جمعه ۳۱ اردیبهشت منتشر شده است، می‌گوید این نیروها سال گذشته در جنگ‌های پهپادی، رصد و ردیابی، و انتشار تبلیغات آنلاین آموزش دیده‌اند و تحت نظر مستقیم افسران نیروی قدس، بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران، فعالیت می‌کنند.

رویترز به نقل از منابعی از نیروهای امنیتی عراق، فرماندهان شبه‌نظامی، دیپلمات‌های غربی، و منابع نظامی می‌گوید این نیروها مسئول اجرای حملات پیچیده‌ای علیه ایالات متحده آمریکا و متحدانش هستند.

در این گزارش آمده است، این تاکتیک جدید بازتابی از واکنش ایران به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، است. قاسم سلیمانی، که از نزدیک کنترل شبه‌نظامیان شیعه عراقی را در دست داشت، دی ماه ۱۳۹۸ در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد.

یک مقام امنیتی عراق به رویترز گفت: «این شاخه‌های جدید به شکل مستقیم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متصل هستند» و فقط از آن‌ها دستور می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG